Aktualności

Srebrny jubileusz działalności

2016.04.29 08:25 , aktualizacja: 2016.04.29 14:22

Autor: Joanna Wołczyńska (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • występ wychowanków placówki Fot. Joanna Markowska
  • na scenie przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego Fot. Joanna Markowska
  • głos zabiera członek zarządu Rafał Rajkowski Fot. Joanna Markowska

Dwudzieste piąte urodziny świętował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu. Z tej okazji marszałek Adam Struzik uhonorował dyrektora placówki Norberta Barszczewskiego Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Nagrody, odznaczenia

Odznaczenie wręczyli wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak oraz członkowie zarządu  Elżbieta Lanc i Rafał Rajkowski. Medal jest wyrazem uznania dla zasług i osiągnięć ośrodka, a przede wszystkim podziękowaniem dyrektorowi za ogrom włożonej pracy. Ośrodek od lat współpracuje z uczelniami wyższymi, których pracownicy naukowi uczestniczą w organizowanych przez placówkę konferencjach, szkoleniach i warsztatach, a studenci mają możliwość odbywania praktyk pedagogicznych.  

 

O placówce

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Radomiu, utworzono decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania 17 grudnia 1990 r. Dwa miesiące później go otwarto. Początkowo tworzyło go przedszkole, szkoła podstawowa oraz internat, który mieścił się w małym, parterowym budynku uzyskanym nieodpłatnie od Garbarni Radomskich. Była to pierwsza w Polsce placówka zapewniająca opiekę i edukację dzieciom niewidomym z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Obecnie kompleksowe wsparcie znajdują tu dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym  na wszystkich etapach kształcenia. Na przestrzeni 25 lat radomski ośrodek stał się ważną placówką na mapie edukacyjnej kraju.

Liczba wyświetleń: 521

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.