Aktualności

Płońsk świętuje przyjęcie chrztu przez Polskę

2016.05.09 10:20 , aktualizacja: 2016.05.09 10:27

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • znak Ścieżka Archeologów Fot. arch. UMWM
  • odsłonięcie kapliczki milenijnej Fot. arch. UMWM
  • grodzisko czesnośredniowieczne Fot. Małgorzata...
  • przemawia marszałek Adam Struzik Fot. arch. UMWM

W miniony weekend płońska parafia św. Michała Archanioła, starostwo powiatowe, gmina oraz nadleśnictwo wspólnie zorganizowali uroczystości upamiętniające 1050 rocznicę chrztu Polski.

 

Sobota

Dwudniowe obchody rozpoczęła sesja popularno-naukowa. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu ks. prof. dr hab. Marian Grzybowskiego poświęconego początkom chrześcijaństwa w Polsce, natomiast prof. dr hab. Leszek Słupecki przybliżył słuchaczom religię pogańską Słowian.

 

Niedziela

Uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa w intencji ojczyzny w kościele parafialnym. Kolejnym punktem programu było poświęcenie Ścieżki Archeologów oraz odsłonięcie kapliczki milenijnej. Monument to kapliczka słupowa, drewniana, zwieńczona domkiem z figurą Matki Bożej. Osadzona na głazie narzutowym, na którym umieszczono tablicę z adresem poświęconym polskim archeologom.

 

W obchodach uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik, który podkreślił, że rok 966 był przełomowy w dziejach naszego państwa i narodu. Otworzył zupełnie nowy rozdział historii i miał wiekopomne znaczenie dla przyszłości kraju Przyjęcie przez Mieszka I chrztu było wydarzeniem nie tylko religijnym. W dłuższej perspektywie oznaczało też faktyczny początek naszej państwowości oraz włączenie naszej Ojczyzny do nowego świata – kręgu cywilizacji chrześcijańskiej Europy zachodniej.

 

Liczba wyświetleń: 546

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.