Aktualności

Dubrownik gościł partnerów z Polski i Chorwacji

2016.05.13 15:10 , aktualizacja: 2016.05.16 10:23

Autor: Dorota Pozorek (KM), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

zdjęcie grupowe partnerów forum Fot. Arkadiusz Lewicki
panel dyskusyjny forum Fot. Arkadiusz Lewicki

Marszałek Adam Struzik wziął udział w V Forum Regionów Polski i Chorwacji w Dubrowniku (10–13 maja), zorganizowanym pod patronatem prezydentów obu państw.

 

Główne tematy

Tegoroczne spotkanie poświęcone było przede wszystkim rewitalizacji opuszczonych obiektów przemysłowych i gospodarczych oraz współpracy sektora bankowego i samorządowego w Polsce na przykładzie firmy Starter oraz Inno-LAB. Poruszono także kwestię specjalnych stref ekonomicznych (SSE), jako klucza sukcesu gospodarczego naszego kraju.

 

Udział w V Forum Regionów Polski i Chorwacji był doskonałą okazją do wymiany dobrych praktyk pomiędzy przedstawicielami regionów obu krajów, a także do wzmocnienia kontaktów polsko-chorwackich.

 

Najważniejsze postulaty

Marszałek Adam Struzik zabrał głos w panelu poświęconym regionalnym samorządom, które mogą stanowić siłę napędową dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Zaprezentował uczestnikom główny dokument strategiczny województwa mazowieckiego – Regionalną Strategię Innowacji dla Mazowsza do 2020 – będący systemem wspierania MŚP. Zgodnie z założeniami tego dokumentu i przyjętego modelu postępowania wzrost konkurencyjności MŚP ma nastąpić poprzez podniesienie innowacyjności firm.

 

Marszałek omówił też cele strategiczne, wokół których koncentrują się działania samorządu województwa. Dotyczą one wzmocnienia kooperacji ze sferą naukową i wdrażania nowoczesnych technologii, zwiększenia umiędzynarodowienia działalności firm i włączania ich w globalne łańcuchy wartości oraz rozwoju otoczenia wspierającego firmy w ich funkcjonowaniu.

 

Wśród narzędzi, które służą województwu do realizacji założeń Regionalnej Strategii Innowacji, marszałek podał Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020, jako główny instrument wykorzystywany przez przedsiębiorstwa do wsparcia realizowanych przez nie projektów badawczych, inwestycyjnych i doradczych. Innym przykładem narzędzia wspierającego rozwój innowacyjności w regionie jest konkurs „Innowator Mazowsza”, promujący młode innowacyjne firmy i naukowców .

 

O forum

Organizatorem forum był Związek Województw RP we współpracy z chorwackimi partnerami. Spotkanie odbywa się każdego roku w jednym z regionów krajów partnerskich. Marszałek Adam Struzik jest jednym z sygnatariuszy „Deklaracji o współpracy pomiędzy Związkiem Województw RP i Chorwackim Związkiem Żupani”. Dokument określa m.in. współpracę obejmującą funkcjonowanie samorządu terytorialnego w ramach prac Komitetu Regionów oraz w kwestiach związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym z wykorzystaniem funduszy europejskich.

Liczba wyświetleń: 632

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.