Aktualności

Holendrzy z wizytą na Mazowszu

2016.06.02 12:15 , aktualizacja: 2016.06.02 15:03

Autor: Agnieszka Jędrzejczak, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik w otoczeniu przedstzwicieli holendewrskich firm fot.Robert Kolczyński
  • Prezentacja Holendrów fot.Robert Kolczyński
  • Marszałek podczas spotkania w sprawie współpracy z holenderskim partnerem fot.Robert Kolczyński

Prace nad rządowym programem Partners for International Business (PIB), w ramach którego Samorząd Województwa Mazowieckiego współpracuje z holenderskim konsorcjum oraz Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, wkraczają w kolejną fazę.

 

Mazowsze – kluczowy partner

W ramach programu PIB wizytę na Mazowszu złożyli przedstawiciele trzech sektorów działalności inwestycyjnej z Holandii tj. rekreacja-turystyka-wypoczynek, budownictwo wodne oraz budownictwo-rewitalizacja. Jest to jedna z pierwszych wizyt dedykowanych wybranym strefom na obszarze prac Partners for International Business. Tematycznie koncentruje się ona na obszarach Nowego Dworu Mazowieckiego i Płocka jako dwóch kluczowych stref zurbanizowanych powiązanych z rzeką. Zaplanowane w ramach programu spotkania zmierzają do nawiązania kontaktów i zbudowania współpracy – partnerstwa wokół przyszłych zadań inwestycyjnych. Z przedstawicielami holenderskich firm spotkał się marszałek Adam Struzik.

 

Warsztaty z uczestnikami PIB

Rezultatem spotkań jest wyodrębnienie 25 projektów. Wybrane z nich zaprezentowano podczas spotkania z marszałkiem Adamem Struzikiem. W dyskusji wzięli także udział m.in. burmistrz miasta Nowy Dwór Mazowiecki Jacek Kowalski, wiceprezydent miasta Płock Jacek Terebus, a także przedstawiciele Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

Marszałek Adam Struzik zadeklarował otwartość na współpracę oraz gotowość do koordynacji i wspierania działań, tak by w jak największym stopniu przyczyniły się do rozwoju regionu i działających na jego terenie podmiotów.

– W przypadku realizacji programu Partners for International Business, jako województwo mazowieckie liczymy na wypracowanie i wdrożenie działań, które pozwolą na zrównoważony rozwój obszarów położonych wzdłuż Wisły – od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka. Realizowane przedsięwzięcia i inwestycje powinny brać pod uwagę potrzebę zachowania walorów środowiska naturalnego, na których wagę wskazuje m.in. ustanowienie obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły czy Kampinoskiego Parku Narodowego. Walory środowiskowo-widokowe widoczne są również w rezerwatach i parkach krajobrazowych położonych wzdłuż rzeki. Istotne znaczenie ma wreszcie rozwój w sposób niewywołujący konfliktów przestrzennych i zapewniający efektywne wykorzystanie przestrzeni. Walory Wisły powinny tym samym zostać wykorzystane bez nadmiernej eksploatacji zasobów  – podkreślił marszałek.

 

O programie

Postał z inicjatywy Królestwa Niderlandów. Jego głównym założeniem jest wsparcie procesu Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Warszawa–Gdańsk. Ideą programu jest wsparcie rozwoju współpracy między Holandią i Polską w ramach promowania dziewięciu głównych sektorów gospodarki holenderskiej (1. rolnictwo i żywność, 2. sektory kreatywne, 3. przemysł chemiczny, 4. energia, 5. wysokie technologie, 6. ogrodnictwo, 7. nauki o życiu, 8. logistyka, 9. woda). Realizacja programu odbywa się we współpracy z holenderskimi instytucjami naukowymi i ośrodkami biznesowymi. Dzięki niemu istnieje szansa na wykorzystanie i zagospodarowanie nadwiślańskich terenów oraz przywrócenie transportu Wisłą.

Liczba wyświetleń: 431

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.