Aktualności

Miliony na e-usługi dla radomskiego

2016.06.20 07:55 , aktualizacja: 2016.06.21 15:27

Autor: Biuro Prasowe MJWPU, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Rafał Rajkowski i  Radosław Witkowski opowiadają o projekcie Fot. arch. UMWM

Ponad 2,6 mln zł unijnego dofinansowania umożliwi mieszkańcom Radomia i okolic korzystanie z e-usług w kontaktach z urzędem miejskim oraz czterema samorządowymi instytucjami kultury.

 

Umowa podpisana

Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 (RPO WM) już niedługo wiele spraw urzędowych będzie można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Umowę o dofinansowanie projektu podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Wartość projektu to ponad 3,3 mln zł.

 

Społeczeństwo informacyjne

Zwiększanie dostępności e-usług i integrowanie rozwiązań skierowanych do mieszkańców to jeden z głównych kierunków rozwoju Mazowsza w obecnej perspektywie unijnej. Wśród inicjatyw dofinansowanych w tym roku jest projektNowoczesne e-usługi dla mieszkańców Radomia”, który uzyskał aż 2,6 mln zł z RPO WM.
 

To już kolejne umowy, które podpisujemy w Radomiu. Świadczy to tylko o jednym – radomskie projektyznakomicie przygotowane i gotowe do wdrożenia. W obecnej perspektywie finansowej promowane są projekty stawiające na działania sprzyjające rozwojowi społeczeństwa informacyjnego. To duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców korzystających z usług urzędu – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Oczekiwania spełnione

Zainicjowanie projektu było odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Aż 84 proc. z nich deklaruje, że chętnie skorzysta z możliwości załatwienia spraw urzędowych drogą elektroniczną. Ponad 2,6 mln zł unijnego dofinansowania przeznaczone będzie na wprowadzenie 27 e-usług w obszarze administracji i kultury. Część z nich zakłada skorzystanie z dostępnych już rozwiązań informatycznych, takich jak krajowa platforma ePUAP oraz platforma regionalnaWrota Mazowsza”. Planuje się również utworzenie Internetowego Biura Obsługi Mieszkańca, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie statusu realizacji sprawy w ramach indywidualnych kont mieszkańców.
 

Prawie wszystkie usługi osiągną tzw. czwarty stopień dojrzałości, co pozwoli na załatwienie sprawy w całości przez internet, łącznie z ewentualną płatnością. Usprawnienia w kontaktach z urzędem miejskim obejmą obszar podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego, podatku od środków transportowych, opłat skarbowych, a także sprawy związane z ochroną środowiska (np. gospodarka odpadami).
 

Drugi obszar ułatwień to wsparcie czterech samorządowych instytucji kultury. Już niedługo osoby zainteresowane działalnością Miejskiego Ośrodka KulturyAmfiteatr”, Domu KulturyIdalin”, Domu KulturyBorki” i „ŁaźniRadomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii będą mogli zapisywać się na zajęcia przez internet, a także wnosić niezbędne opłaty.
 

Nowoczesne rozwiązania

Wprowadzenie e-usług wymaga przygotowania odpowiedniego zaplecza. Dlatego projekt przewiduje uruchomienie 13 systemów teleinformatycznych w Urzędzie Miejskim i instytucjach kultury. Fundusze pozwolą na zakup i wdrożenie niezbędnego oprogramowania, a także sprzętu do instytucji kultury. Aby być jeszcze bliżej mieszkańców, planowane jest wprowadzenie aplikacji na urządzenia mobilne. Konieczne jest również zapewnienie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, zwłaszcza w przypadkach wykorzystywania danych mieszkańców i udostępniania informacji publicznej. Ta dziedzina również otrzyma wsparcie z RPO WM.

 

Każdy skorzysta

Prosty projekt, ale prawdziwa rewolucjazaznacza Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Ten projekt to dopiero początek zmian oblicza administracji w subregionie radomskim. W kolejnych latach zakładamy intensyfikację wykorzystania e-usług. Działania te ułatwią mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom załatwianie różnych spraw urzędowych. E-usługi to nie tylko oszczędność czasu, ale też zwiększanie włączenia społecznego. Inicjatywy tego typu to duże ułatwienia w pokonywaniu codziennych wyzwań przez osoby niepełnosprawne.

 

Tytuł projektu: Nowoczesne e-usługi dla mieszkańców Radomia

Beneficjent: Gmina Miasta Radomia

Wartość projektu: 3 366 018 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 2 691 830,40 zł

Działanie: 2.1 E-usługi dla Mazowsza

Liczba wyświetleń: 356

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.