Aktualności

Nowe unijne projekty w powiecie płockim

2016.06.24 12:55 , aktualizacja: 2016.06.27 10:35
Autor: Opr. Anna Łataś, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Stół prezydialny fot. Marta Milewska
Uczestnicy spotkania fot. Marta Milewska

Inicjatywy promujące bezpieczeństwo oraz odnowę obszarów cennych przyrodniczo, a także promowanie lokalnej turystyki to działania, które otrzymały 2,9 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014−2020.

 

Marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Płocku podpisali  umowy na dofinansowanie projektów.

 

Bezpieczeństwo

 

W powiecie płockim mieszkańcy wkrótce będą mogli korzystać z systemu wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie powodziowym, chemicznym, radiacyjnym czy związanym z transportem materiałów niebezpiecznych. Projekt obejmie osiem gmin: Bodzanów, Bulkowo, Małą Wieś, Nowy Duninów, Słupno, Starą Białą, Staroźreby oraz Gminę i Miasto Wyszogród. Fundusze unijne pozwolą na wybudowanie 19 punktów alarmowych w wyznaczonych miejscach i zainstalowanie 8 pulpitów sterujących przeznaczonych do montażu w gminach. Do tworzonego systemu włączone zostaną istniejące już w kilku gminach urządzenia alarmowe. Docelowo system powiatowy będzie połączony z centralą wojewódzką.

 

Nazwa projektu: Budowa systemu wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi na terenie powiatu płockiego

Beneficjent: powiat płocki

Wartość projektu: 470 765,63 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 344 977,05 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

 

Turystyka

 

Płock i okolice to tereny bardzo atrakcyjne zarówno turystycznie, jak i pod względem inwestycyjnym. Ponad 2,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi na ochronę bioróżnorodności, ograniczenie negatywnego wpływu ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo oraz promocję lokalnych atrakcji turystycznych. W projekt włączyły się dwa nadleśnictwa – płockie i łąckie. Niektóre działania zakładają również zaangażowanie naukowców z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk.

 

Modernizacja obejmie m.in. szlaki turystyczno-rekreacyjne Nadleśnictwa Płock. Chodzi o ograniczenie negatywnego wpływ ruchu turystycznego na obszary Natura 2000, czyli miejsca szczególnie cennego przyrodniczo, a także tereny Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, rezerwatów Brwilno i Sikórz. Odnowione będą również ścieżki nordic walking  w miejscowościach Sikórz i Brwilno oraz ścieżki edukacyjne w Cierszewie i Sikorzu. Co więcej wzdłuż brzegów Wisły, na odcinku blisko 70 km, powstaną nowe trasy turystyczne, ze specjalnie wyznaczonymi miejscami do wypoczynku i edukacji.

 

Nad Jeziorem Łąckim Dużym powstaną nowe miejsca wypoczynku i rekreacji oraz punkt widokowy, plaża dla turystów, parking, a także leśny amfiteatr z miejscami siedzącymi dla widzów. Odnowione − pomost pływający oraz budynek gospodarki rybackiej − na pewno przyciągną zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na dzieci czekał będzie plac zabaw, a wzdłuż Wisły powstaną ścieżki rowerowe. Nowe szlaki: „północny” oraz „południowy”, odpowiednio połączą − pierwszy: Gąbin z Płockiem, drugi − Brwilno z Wyszogrodem.

 

Dodatkowo przy drogach wojewódzkich nr 559 i 562 wybudowane będą specjalne przejścia dla zwierząt, a w Miszewie Murowanym Nowym powstanie schronisko dla dzikich zwierząt.

Edukacja

Już niedługo na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Płocku można będzie korzystać z portalu edukacji ekologicznej. Dzięki środkom unijnym opracowane zostaną również materiały edukacyjno-promocyjne: ulotki, plakaty, a także przewodniki po obszarach Natura 2000 czy przewodnik inwestycyjny dla małych i średnich przedsiębiorców. Poruszanie po szlakach turystycznych powiatu płockiego ułatwi natomiast mobilna aplikacja na smartfony i tablety.

 

W ramach projektu naukowcy z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk zaaranżują i założą miniogrody botaniczne przy Zespole Szkół w Wyszogrodzie, Zespole Szkół w Gąbinie i Zespole Szkół Rolniczych w Płocku. W Nadleśnictwie Łąck powstanie Las Dendrologiczny, czyli miejsce gdzie mieszkańcy będą mogli podziwiać różnorodne odmiany drzew i krzewów. To jednak nie wszystko. W powiecie płockim będą zaprojektowane, także stałe wystawy ekologiczne.

 

Nazwa projektu: Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego

Beneficjent: powiat płocki

Wartość projektu: 3 198 574,00 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 2 558 859,20 zł

Działanie: 5.4 Ochrona bioróżnorodności

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014−2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego.

Liczba wyświetleń: 339

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.