Aktualności

Chińscy goście z ciekawą ofertą

2016.07.01 14:15 , aktualizacja: 2016.07.01 15:06

Autor: Anna Świerk, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Strona chińska
  • Rozmowy z chińską delegacją fot. Ł. Cichocka
  • Strona polska fot. Ł. Cichocka
  • Przywitanie gości z gospodarzami fot. Ł. Cichocka

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie odwiedziła delegacja z chińskiej prowincji Liaoning. Wśród gości, którym przewodniczył wicegubernator Zhao Huaming, znaleźli się dyrektorzy departamentów gospodarki wiejskiej, leśnictwa oraz handlu i współpracy gospodarczej.

 

Delegację przyjął wicemarszałek Wiesław Raboszuk, któremu towarzyszyli przedstawiciele Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kancelarii Marszałka UMWM oraz Agencji Rozwoju Mazowsza.

 

Przede wszystkim rolnictwo

Dyskutowano na temat ewentualnej współpracy w dziedzinie rolnictwa, szczególnie wymiany handlowej mleka i produktów mlecznych, a także jabłek i owoców jagodowych. Goście podkreślili, że w Chinach okres owocowania jest znacznie krótszy niż czas zapotrzebowania na owoce, dlatego strona chińska jest bardzo zainteresowana współpracą przedsiębiorców w tym zakresie.

Strony rozmawiały również o hodowli zwierząt, w tym krów mlecznych oraz zwierząt rzeźnych, podkreślając stałą potrzebę podnoszenia jakości materiału genetycznego oraz dbałości
o zdrowie zwierząt. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk wskazał Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jako placówkę dydaktyczną, która prowadzi też działalność naukowo-badawczą, m.in. w zakresie medycyny weterynaryjnej. Zaproponował stronie chińskiej pomoc w nawiązaniu kontaktu z SGGW.

 

Przemysłowe zaplecze Chin

Liaoning to prowincja położona w północno-wschodniej części Chin w regionie Dongbei. Jej powierzchnia to około 147,5 tys. km kw, a populacja – około 44 mln osób. Stolicą jest Shenyang. Liaoning jest najbogatszą prowincją w rejonie północno wschodnim i 7 wśród wszystkich prowincji. Dominuje tu przemysł metalurgiczny, petrochemiczny, elektronika i telekomunikacja oraz produkcja maszyn. Na poziomie krajowym Liaoning jest wiodącym producentem żeliwa, stali oraz maszyn do obróbki metalu. Ogromne znaczenie ma przemysł wydobywczy, wytop rud metali, tłoczenie metali nieżelaznych, przetwórstwo ropy naftowej i wydobycie gazu. W Liaoning znajdują się największe złoża żelaza, magnezu, diamentów oraz boru. Prowincja jest również ważnym producentem ropy naftowej oraz gazu. Jeżeli chodzi o przemysł lekki – są to głównie tekstylia, przemysł odzieżowy, dziewiarski, produkcja wyrobów jedwabnych i wełnianych. W dziedzinie rolnictwa dominuje produkcja kukurydzy, sorgo i soi. W regionie wokół Dalianu produkuje się około 75 proc. eksportowanych przez Chiny jabłek i brzoskwiń, uprawia się tu również bawełnę.

Liczba wyświetleń: 637

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.