Aktualności

Praktykanci na starcie

2016.07.04 14:45 , aktualizacja: 2016.07.25 13:40

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Grupa studentów rozpoczynająca lipcowe praktyki w urzędzie marszałkowskim fot. Michał Słaby
  • Spotkanie otworzyła Wiesława Miecznikowska zastępca dyrektora ds. kadr i płac fot. Michał Słaby
  • Studenci podczas spotkania informacyjnego fot. Michał Słaby
  • Jedna z lipcowych studentek dokonuje formalności związanych z praktykami fot. Michał Słaby

Pierwsza grupa studentów rozpoczęła dzisiaj miesięczne letnie praktyki zawodowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz jego delegaturach. Program „Praktyki u Marszałka” cieszył się dużym zainteresowaniem – o jedno miejsce ubiegały się dwie osoby. Ostatecznie o tym, kto będzie mógł praktykować, zadecydowało losowanie.

 

– Dane statystyczne pokazują, że znalezienie dobrej pracy to ciągle duży problem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Stopa bezrobocia wśród osób do 24 roku życia to według ostatnich danych GUS[1] aż 20,3 proc. Dlatego tak ważne jest ułatwienie im startu na rynku pracy. Liczymy, że doświadczenie zawodowe zdobyte podczas praktyk w urzędzie, ale też zapoznanie się z zasadami panującymi w miejscu pracy pozwoli młodym ludziom z Mazowsza lepiej rozpocząć własną karierę zawodową – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Liczby

Aż 219 studentów z Mazowsza chciało w tym roku odbyć praktyki zawodowe w urzędzie. Największym zainteresowaniem cieszyły się Departament Organizacji, Kancelaria Marszałka oraz Delegatura w Płocku. W lipcu praktyki rozpocznie 35 studentów, w sierpniu – 32 osoby, we wrześniu – 28.

 

O programie

Projekt skierowany jest do studentów uczących się na stacjonarnych studiach wyższych, uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu i jednocześnie zameldowanych w województwie mazowieckim. W tym roku rozpoczęliśmy jego drugą edycję. Zgłaszać się mogli studenci, którzy w dniu składania wniosku mieli poświadczone zaliczenie pierwszego roku studiów. Każdy mógł wybrać, w jakim departamencie, kancelarii czy delegaturze chce odbyć praktykę.

 

Praktyki

Będą trwały miesiąc i obejmą 150 godzin zegarowych. W tym czasie praktykanci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. W praktyce sprawdzą, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu. Co ważne, praktyki w urzędzie są płatne.

 

Organizacja

W tajniki pracy wprowadzi praktykanta jego opiekun, którym będzie jeden z pracowników wybranej przez praktykanta komórki organizacyjnej urzędu. Praktyki będą odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań. Dodatkowo studenci wezmą udział w szkoleniach wstępnych, podczas których zapoznają się m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, jego otoczeniem prawnym, podstawowymi regulacjami wewnętrznymi, obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa informacji oraz ochrony danych osobowych. Na zakończenie każdy ze studentów otrzyma zaświadczenie o ukończonej praktyce.

 

 

 

[1] Mały rocznik statystyczny Polski 2016. GUS. Dostęp 1 lipca 2016 r.

 

Liczba wyświetleń: 936

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.