Aktualności
Mazowsze gotowe na Światowe Dni Młodzieży
2016.07.20 09:25 , aktualizacja: 2016.07.22 14:21
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w Polsce. Choć centralne uroczystości organizowane są w Krakowie, pielgrzymi, którzy odwiedzą nasz region w ramach tzw. Dni w Diecezjach mogą liczyć na wiele atrakcji. W ich lokalizowaniu pomoże przygotowana specjalnie na ŚDM – aplikacja mobilna. Na przyjazd pielgrzymów na Mazowsze gotowe są też Koleje Mazowieckie, z których oferty pielgrzymi będą mogli korzystać za darmo.
Do zwiedzania największego województwa w kraju zaprasza gości marszałek Adam Struzik.
Z myślą o przebywających na Mazowszu pielgrzymach przygotowaliśmy wiele atrakcji turystycznych. Chcemy, aby zwiedzając najpiękniejsze zakątki Mazowsza, pielgrzymi poznali nasz region i kulturę. Światowe Dni Młodzieży to także wielki sprawdzian dla naszej spółki Koleje Mazowieckie, która ma zapewnić pielgrzymom nie tylko bezpieczne poruszanie się po Mazowszu, ale także przejazd do Krakowa – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Komunikacja za darmo
Od 15 lipca do 7 sierpnia wolontariusze, koordynatorzy i koordynatorzy wolontariuszy, organizatorzy, wolontariusze-opiekunowie grup z Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej, mogą nieodpłatnie jeździć środkami warszawskiej komunikacji miejskiej w I i II strefie biletowej, pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie na terenie województwa mazowieckiego oraz pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Do bezpłatnych przejazdów upoważniają odpowiednie identyfikatory ze specjalnym hologramem (wolontariusze parafialni mogą jeździć tylko KM i WKD). Dodatkowo bezpłatnie mogą podróżować (w dniach 20–25 lipca) uczestnicy ŚDM (goście z zagranicy).
Na zlecenie poszczególnych diecezji Koleje Mazowieckie uruchomią też 19 pociągów dla zorganizowanych grup na Wydarzenia Centralne do Krakowa. Pociągi zatrzymają się w Krakowie Głównym i Podłężu. W sumie w obie strony pojedzie nimi około 19 tys. pielgrzymów. Dla indywidualnych osób do dyspozycji jest pociąg „Dragon”, który od początku wakacji kursuje codziennie.
Pomocna aplikacja
Na pielgrzymów przybywających na Mazowsze czeka wiele udogodnień, od aplikacji mobilnej na telefony i inne urządzenia, przez możliwość bezpłatnego odwiedzenia instytucji kultury podlegających samorządowi (zarówno w Warszawie, jak i na terenie całego Mazowsza), po usługi transportowe, które pielgrzymom zaproponują Koleje Mazowieckie – zapowiada wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Na przyjęcie pielgrzymów szykuje się całe Mazowsze. My przygotowaliśmy też aplikację mobilną. Można ją pobrać bezpłatnie przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, które otrzymają zarejestrowani uczestnicy Dni w Diecezjach, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store oraz dedykowanej strony.
Aplikacja ma charakter intuicyjny i można w niej znaleźć nie tylko najważniejsze informacje o wydarzeniach w diecezjach, ale przede wszystkim o tych miejscach, które podczas Światowych Dni Młodzieży będą otwarte dla pielgrzymów. Będą to głównie instytucje kultury, które przygotowały ciekawą ofertę skierowaną właśnie do pielgrzymów, ale także miejsca typowo turystyczne czy wypoczynkowe – zaznacza Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego.
Aplikacja mobilna „ŚDM Mazowsze” pozwoli pielgrzymom zaplanować zarówno zwiedzanie Mazowsza, jak i aktywny wypoczynek. Proponuje najciekawsze atrakcje turystyczne Mazowsza (z dokładnym opisem i lokalizacją na mapie), ale też wykaz wydarzeń, które odbywają się w tym czasie w naszym regionie czy szereg praktycznych informacji dotyczących np. możliwości bezpłatnego podróżowania na terenie województwa. Korzystając z aplikacji, można też zrobić zdjęcie z tematyczną grafiką w tle i np. udostępnić ją za pomocą mediów społecznościowych.
Liczba wyświetleń: 977
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.