Aktualności

Wakcyjne praktyki

2016.08.30 15:35 , aktualizacja: 2017.02.23 14:35

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Współna fotografia fot. Michał Słaby
  • Gratulacje od Sekretarza Województwa-Dyrektora Urzędu Waldemara Kulińskiego fot. Michał Słaby
  • Uścik dłoni z życzeniami powodzenia na zakończenie praktyki
  • Dyrektor Waldemar Kuliński gratuluje praktykantowi fot. Michał Słaby
  • Praktykanci podczas spotkania z dyrektorem urzędu fot. Michał Słaby
  • Dyrektor Waldemar Kuliński przemawia do praktykantów fot. Michał Słaby
  • Gratulacje od dyrektora urzędu fot. Michał Słaby

Już 62 studentów z Mazowsza w ramach tegorocznej edycji programu „Praktyki u marszałka” poznało specyfikę działania instytucji samorządowej w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Warszawie oraz jego delegaturach. Za odbyte praktyki otrzymali wynagrodzenie. Piątego września ostatnia 27-osobowa grupa młodych ludzi spróbuje pracy w urzędzie.

 

Już po raz drugi

W ciągu trzech wakacyjnych miesięcy studenci uczący się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu i zameldowani w województwie mazowieckim mogą odbywać płatne praktyki zawodowe w urzędzie marszałkowskim w Warszawie lub w jednej z jego delegatur. Zgłaszać się mogli studenci, którzy w dniu składania wniosku mieli poświadczone zaliczenie pierwszego roku studiów. Mogli wybrać, w jakim departamencie, kancelarii czy delegaturze chcą odbyć praktykę.

 

– To była kolejna edycja programu „Praktyki u marszałka”. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Jest wielu studentów chcących poznać pracę urzędu – zarówno tu w Warszawie, jak i w naszych delegaturach. To bardzo istotne, że młodzi ludzie z bliska poznają pracę administracji województwa mazowieckiego – podkreślił Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. – Mam nadzieję, że urząd pokazał, jak dobrze jest zorganizowany, sprawnie realizuje zadania, które stawiają przed nim marszałek i zarząd województwa.

 

Popularny projekt

Program cieszył się dużym zainteresowaniem – o jedno miejsce ubiegały się aż dwie osoby. Najwięcej praktykantów chciało poznać pracę w Departamencie Organizacji, Kancelarii Marszałka oraz Delegaturze w Płocku. W związku z dużą liczbą chętnych o tym, kto odbędzie praktyki, zadecydowało losowanie.

– W zagadnienia, którymi się zajmowałam, wdrożyłam się już na studiach, więc na pewno było mi łatwiej – podkreśliła Magdalena Niedźwiecka, która odbywała praktykę w Departamencie Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych. – Zajmowałam się głównie sprawozdawczością. Pomagałam przy weryfikacji sprawozdań przysyłanych do urzędu z gmin. Praktyki trwały jedynie miesiąc, ale przez ten czas nauczyłam się bardzo dużo.

 

Jak działa urząd

W czasie praktyk studenci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. Sprawdzają, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu.

 

– Byłem m.in. na kongresie na stadionie narodowym, współpracowałem przy opiniowaniu patronatów i różnych dofinansowań. Pomagałem także w archiwizacji dokumentów, która była częścią moich praktyk – mówił Konrad Korzeniewski, który odbywał praktykę w Departamencie Kultury Promocji i Turystyki UMWM. – Podobało mi się i mogę powiedzieć, że jest tutaj zupełnie inna atmosfera niż może się na początku wydawać.

 

Z opiekunem łatwiej

W tajniki pracy urzędu wprowadza praktykanta jego opiekun, którym jest jeden z pracowników komórki organizacyjnej urzędu. Praktyki odbywają się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań. Dodatkowo studenci biorą udział w szkoleniach wstępnych, podczas których zapoznają się m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, jego otoczeniem prawnym, podstawowymi regulacjami wewnętrznymi, a także kulturą organizacyjną urzędu. Studenci zapoznają się również z obowiązującymi w urzędzie zasadami bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych. Na zakończenie praktyki każdy ze studentów otrzymuje zaświadczenie o ukończonej praktyce.

 

– Na początku nie wiedziałam czym będę się zajmować podczas praktyk w Wieloosobowym stanowisku ds. BHP, ale moja opiekunka przybliżyła mi wszystko dokładnie. Okazało się, że jest to bardzo ciekawe zajęcie. Jestem bardzo zadowolona i będę miło wspominać to miejsce – zaznaczyła praktykantka Aleksandra Sierakiewicz.

 

 

Liczba wyświetleń: 1476

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.