Aktualności

W hołdzie Bohaterom

2016.08.02 13:15 , aktualizacja: 2016.08.03 07:58

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pod pomnikiem Polegli – Niepokonani na Cmentarzu Powstańców na Woli warszwiecy zapalili setki zniczy fot. Piotr Ratajczyk
  • W uroczystościach na Woli wziął udział Prezydent Andrzej Duda fot. Piotr Ratajczyk
  • Uczestniczka powstania pod pomnikiem Polegli – Niepokonani na Cmentarzu Powstańców na Woli fot. Piotr Ratajczyk
  • Bożena Żelazowska składa kwiaty pod pomnikiem Polegli – Niepokonani na Cmentarzu Powstańców na Woli fot. Piotr Ratajczyk
  • Uczestnicy Powstania Warszwskiego podcza suroczystości na Woli fot. Piotr Ratajczyk

Cała Warszawa uroczyście świętowała 72. Rocznicę wybuch Powstania Warszawskiego. W uroczystościach w stolicy uczestniczyli m.in. przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Ginęli za Polskę

Pierwszego sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 zbrojne oddziały Armii Krajowej wystąpiły przeciwko niemieckim siłom we wszystkich dzielnicach okupowanej stolicy. Przez 63 dni na terenie miasta i okolicznych miejscowości trwały walki mające doprowadzić do wyzwolenia Warszawy jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wśród żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wyniosły około 18 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Śmierć w wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów i masowych egzekucji  poniosło także 180 tys. cywili. W wyniku walk powstańczych, nalotów i systematycznego wyburzania miasta przez Niemców zniszczono większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Zakończone klęską Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

 

Cześć Im i chwała!

Przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego z przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożeną Żelazowską na czele złożyli wieńce  przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed gmachem Sejmu RP. Hołd pomordowanym oddali także przy Pomniku Polegli – Niepokonani na Cmentarzu Powstańców na Woli. Wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego złożył pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego  ds. kombatantów i osób represjonowanych Zbigniew Czaplicki. Uroczystości, w których przedstawiciele samorządu uczcili pamięć bohaterów Warszawy odbyły się w całej stolicy.

Liczba wyświetleń: 509

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.