Aktualności

Marszałkowie województw obradowali w Szczecinie

2016.08.04 11:40 , aktualizacja: 2016.08.04 14:58

Autor: opr.Agnieszka Pazio, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Członek Zarządu Elżbieta Lanc w drodze na konwent fot.UMWZ
  • Marszałek województwa zachodniopomorskiego wita gospodarzy województwa fot.UMWZ
  • Marszałkowie województwa RP rozpoczynają  pierwszy dzień obrad podczas Konwentu Marszałków w Szczecinie fot.UMWZ
  • Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego podczas drugiego dnia obrad konwentu fot.UMWZ

Po raz trzeci Pomorze Zachodnie gościło marszałków z 16 województw Polski. Główne tematy rozmów to zdrowie i oświata. Dyskutowano też na temat nowego prawa wodnego oraz opóźnień legislacyjnych Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014–2020. Mazowsze reprezentowała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

– Podczas dwudniowych rozmów staraliśmy się prowadzić otwarty dialog o kluczowych problemach, z którymi borykają się obecnie wszystkie województwa. Rozmowy koncentrowały się głównie wokół zmian w systemie ochrony zdrowia i edukacji w Polsce – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Debaty  

Zdominowały pierwsze 2 dni obrad. Dyskusje toczyły się wokół zmian w systemie edukacji i ochronie zdrowia w Polsce. Wśród zaproszonych gości był podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Resort zapowiedział reformę, która zakłada likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej. Ta kwestia przyczyniła się do burzliwych rozmów wśród samorządowców.

 

Ponadregionalna promocja produktów tradycyjnych i regionalnych

Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska podczas 2. dnia posiedzenia podsumowała dotychczasową współpracę z regionami w ramach promocji  producentów produktów tradycyjnych i regionalnych oraz zaproponowała wzmocnienie dotychczasowych działań. Podkreśliła, że produkty tradycyjne i regionalne mają ogromne znaczenie dla regionów, przyczyniają się do wzmacniania turystyki kulinarnej oraz rozwoju coraz modniejszych szlaków kulinarnych.

 

Wspólne stanowiska

Marszałkowie wypracowali łącznie 14 stanowisk m.in. dotyczących ochrony zdrowia, w tym sytuacji finansowej pracowników, opieki psychiatrycznej oraz zagrożeń, jakie towarzyszą placówkom opiekuńczo-terapeutycznym. Głos zabrano również w sprawie zwolnienia instytucji kultury z obowiązku opłaty skarbowej. Wypracowano też opinie dotyczące zmian prawa wodnego i łowieckiego, gospodarki odpadami, ochrony przyrody oraz  opóźnień legislacyjnych w programie PO RYBY.

 

Głos marszałków

Konwent Marszałów RP od początku swojego istnienia stanowi forum, którego rolą jest działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych.

Zachodnie Pomorze będzie przewodniczyło Konwentowi Marszałków Województw RP do końca 2016 r.

Liczba wyświetleń: 650

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.