Aktualności

Solarne inwestycje w Radomiu

2016.08.19 13:40 , aktualizacja: 2016.08.19 14:13

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Kolektory słoneczne fot. Michał Słaby
  • Członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski fot. Michał Słaby
  • Wywiadu udziela dyrektor szpitala w Krychnowicach – Włodzimierz Guzowski fot. Michał Słaby

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu jest jedną z 12 mazowieckich placówek, które już wkrótce będą ogrzewały wodę energią słoneczną.

 

O tej i innych inwestycjach z obszaru ochrony zdrowia w trakcie dzisiejszej konferencji mówili członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz dyrektor szpitala w Krychnowicach – Włodzimierz Guzowski.

 

Kolektory

Montaż kolektorów słonecznych w mazowieckich szpitalach to inwestycja realizowana dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość radomskiego projektu wynosi ponad 2,1 mln zł. Trwające od listopada zeszłego roku prace, realizowane w formule „zaprojektuj i buduj”, dobiegają końca.

 

– Każda zaoszczędzona złotówka w ochronie zdrowia liczy się podwójnie. Dzięki montażowi kolektorów słonecznych w naszym radomskim szpitalu mamy szansę na znaczne oszczędności. I to jest bardzo dobra wiadomość. Instalacja ponad 200 paneli słonecznych to też gwarancja osiągnięcia efektu ekologicznego – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Ekonomicznie i ekologicznie

W ciągu kilku miesięcy przy ul. Krychnowickiej 1 w Radomiu powstała prawdziwa farma solarna o powierzchni 506 m². Za sprawną pracę 219 paneli odpowiada skomplikowana instalacja. W jej skład wchodzi m.in. pięć zbiorników buforowych, w których można pomieścić łącznie 25 m³ wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę tak dużego zespołu jakim jest radomska placówka to około 42 m³. Na potrzeby instalacji wybudowano nowy budynek kotłowni o powierzchni 73 m² z odrębnym wejściem. Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami realizacja projektu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet o około 20 proc. rocznie.

Dzięki montażowi kolektorów szpital osiągnie też znaczny efekt ekologiczny. W skali roku do atmosfery trafi o ponad 40 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas.

Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją. Budowa kolektorów to największa tegoroczna inwestycja w szpitalach, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jej całkowita wartość to ponad 42 mln zł, z czego aż 85 proc. to środki pochodzące ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

 

Prace termomodernizacyjne

Są uzupełnieniem projektu budowy kolektorów. Prowadzone są w 9 z 12 placówek, w których wcześniej były montowane również kolektory. Jedną z nich jest szpital na Krychnowicach. W ramach prac wymienione będą instalacja c.o. oraz c.w.u. oraz około 140 grzejników wraz z zaworami. Całkowita wartość tych robót to ponad 1,1 mln zł. Środki na ten cel pochodzą również ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To oszczędności poprzetargowe i kursowe pozostałe z realizacji projektu budowy kolektorów.

 

Inne inwestycje w radomskiej placówce

Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego (prawie 890 tys. zł) prowadzone są prace termomodernizacyjne pawilonów szpitalnych nr 1 i 5. Zgodnie z harmonogramem zakończą się jeszcze w tym roku. W ich ramach będą m.in.: ocieplone ściany i stropodachy, wymienione okna i drzwi zewnętrzne, zmodernizowane instalacje c.w.u i c.o. Ważnym elementem inwestycji jest wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz montaż ogniw fotowoltaicznych w budynkach. Całkowita wartość projektu to ponad 4,6 mln zł.

Do końca tego roku w pawilonie nr 5 radomskiego szpitala powstanie też szacht windowy. Wartość zadania to ponad 360 tys. zł.

To nie koniec inwestycji w radomskiej placówce w tym roku. Na ostatnim posiedzeniu zarząd zdecydował o przyznaniu szpitalowi dodatkowych środków (prawie 70 tys. zł). Fundusze przeznaczone będą na zakup materiałów budowlanych na potrzeby remontu pawilonu nr 15, pralni i kuchni.

 

Liczba wyświetleń: 410

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.