Aktualności

Podziękowanie za plony

2016.09.05 10:10 , aktualizacja: 2016.09.05 16:06

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Jeden z barwnych wieńców dożynkowych fot. Tomasz Stefański
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc wśród stoisk regionalnych fot. Tomasz Stefański
  • Podziękowania dla rolnikók składa członek zarządu Elżbieta Lanc fot. Tomasz Stefański
  • Na scenie przemawia wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska Fot. Daniel Pióro
  • Korowód dożynkowy a w śród nich poczty sztandarowe straży pożarnych Fot. Daniel Pióro
  • Scena, a przed nią ustawione wieńce dożynkowe Fot. Tomasz Stefański
  • Na scenie przemawia członek zarządu Elżbieta lanc Fot. Tomasz Stefański
  • Kosów Lacki fot. Zbigniew Celiński
  • Dożynki w Kosowie Lackim fot. Zbigniew Celiński
  • fot. archiwum OSM Kosów...

Lato to dla rolników czas zbierania owoców gospodarskiej pracy i symbolicznego dziękowania za plony. Szczególnie uroczyście obchodzimy dożynki, które zawsze są okazją do podsumowania całorocznego wysiłku.

 

W wielu miejscowościach Mazowsza hucznie świętowano zakończenie żniw. W uroczystościach w gminie Dobre wzięła udział m.in. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która w imieniu władz Mazowsza dziękowała rolnikom i ich rodzinom za trud ich pracy. W Długosiodle, kurpiowskim Lelisie, Małkini Górnej oraz miejscowości Nagoszewka wieńce dożynkowe podziwiała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

W Dobrem

W trakcie festynu wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, a także rozstrzygnięto konkursy na „Piękną zagrodę wiejską” i „Wieniec dożynkowy”.

 

Starości dożynek zgodnie z tradycją przekazali na ręce wójta Tadeusza Gałązki bochny chleba, z tegorocznej mąki, którymi podzielił się z zaproszonymi gośćmi i społecznością lokalną. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści zarówno młodzi, jak i starsi. Nie zabrakło również stoisk z produktami regionalnymi.

 

W Długosiodle i w Lelisie

Było barwnie, kolorowo i radośnie. Główną atrakcją były dożynkowe wieńce uplecione z kłosów zbóż oraz wypieczone bochny chleba. Nie zabrakło podziękowań dla rolników za codzienny trud i troskę o polską wieś.

 

Zgromadzoną licznie publiczność zachęcały do zabawy taneczne zespoły. W Lelisie gwiazdą wieczoru był Jacek Kawalec, który wcielał się w postaci znanych osób. Wydarzeniu towarzyszyły również występy regionalnych zespołów ludowych.

 

W Kosowie Lackim

W ostatnią niedzielę sierpnia dożynki powiatowo-gminne odbyły się również w Kosowie Lackim. Towarzyszyła im impreza  „4M” –  mąka, mięso, miód i mleko, promująca gminy wschodniego Mazowsza. Z okazji 90-lecia istnienia Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Kosów Lacki została wyróżniona Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, który wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. W imprezie uczestniczyli także wystawcy  współpracujący z Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania  „Tygiel Doliny Bugu”, którzy promowali regionalne jedzenie, rękodzieło i gospodarstwa agroturystyczne. Nie zabrakło występów dzieci i młodzieży, a także lokalnych artystów. Dożynki zakończyły koncerty zespołów disco polo.

 

W Małkini Górnej oraz Nagoszewce

Tu również uroczyście dziękowano za tegoroczne plony. Nie zabrakło atrakcji. Dzień wypełniony był licznymi konkursami, występami lokalnych kapel oraz zabawą. Uwagą mieszkańców cieszył się turniej sołectw, w którym wyróżniono rolników, w sposób szczególny przyczyniających się do rozwoju terenu.

 

Liczba wyświetleń: 468

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.