Aktualności

Nowy model rozwoju Państwa

2016.08.31 15:20 , aktualizacja: 2016.09.01 08:41

Autor: oprac. Agnieszka Stabińska (na podst.mat.Ministerstwa Rozwoju), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Fragment prezentacji fot. Ministerstwo Rozwoju
  • Przedstzwiciele samorządu województwa na konferencji w Ministerstwie Rozwoju fot. Ministerstwo Rozwoju
  • Przemawia wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki fot. Ministerstwo Rozwoju

W Ministerstwie Rozwoju zakończyła się pierwsza z 12 konferencji rozpoczynająca cykl spotkań konsultacyjnych „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Dziś dyskutowano o uwarunkowaniach i kierunkach rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego – marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Do końca września br. zaplanowano liczne spotkania branżowo-tematyczne adresowane do poszczególnych środowisk, w tym partnerów społeczno-gospodarczych, samorządowców, naukowców oraz mieszkańców regionów w całym kraju. To pierwsze tego typu konsultacje resortu realizowane na tak dużą skalę (harmonogram spotkań i projekt strategii).

 

Jak powstała strategia?

Prace nad „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, będącym bazą strategii, rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku. W lutym br. rząd przyjął dokument, a następnie ruszyły – prowadzone wspólnie z innymi resortami – prace nad jego uszczegółowieniem. W konsekwencji, w lipcu powstał projekt „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – obecnie konsultowany społecznie. W październiku finalna wersja dokumentu będzie przedłożona Radzie Ministrów.

 

Po co?

Zgodnie z założeniem Ministerstwa Rozwoju, Polska potrzebuje nowych impulsów rozwojowych, które będą przedkładały się na wzrost jakości życia Polaków i ich zamożność. Strategia przedstawia nowy model rozwoju – rozwój odpowiedzialny, zapewniający korzyści wszystkim grupom społecznym.

 

Idea

Tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym to cel główny strategii. Jego sukces zależy od 3 celów szczegółowych, obejmujących 5 filarów rozwoju polskiej gospodarki – reindustrializację, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansję zagraniczną oraz rozwój społeczny i regionalny.

 

Konsultacje

Potrwają do końca września br. Każdy może zgłosić swoje uwagi, spostrzeżenia i sugestie do dokumentu. Najlepiej skorzystać z formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Liczba wyświetleń: 475

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.