Aktualności

Festiwal wieńców dożynkowych w Otwocku

2016.09.05 10:15 , aktualizacja: 2016.09.07 13:20

Autor: Marcin Rzońca, RW, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Ceremonia dzielenia chlebem fot. Jolanta Nalewajk
  • Chleb - symbol dożynek fot. Jolanta Nalewajk
  • Wśród gości była też wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska fot. Jolanta Nalewajk
  • fot. Marcin Rzońca
  • Chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów fot. Jolanta Nalewajk
  • Wieńce dożynkowe - piękne i okazałe cieszyły oko fot. Marcin Rzońca
  • Marszałek Adam Struzik w otoczeniu nagrodzonych fot. Jolanta Nalewajk
  • Dzięwczęta ubrane w regionalne stroje dzielą się chlebem fot. Marcin Rzońca
  • Wieńce pieczołowicie przygotowane przez sołectwa i powiaty fot. Marcin Rzońca
  • Młode przedstzwicielki regionu w ludowych strojach fot. Jolanta Nalewajk
  • Prezentacja Urzecza fot. Marcin Rzońca
  • Jabłka z mazowieckich sadów na tle wieńców dożynkowych fot. Marcin Rzońca
  • Przykład wieńców dożynkowych fot. Marcin Rzońca
  • Korowód dożynkowy przemieszcza się na otwocki stadion fot. Marcin Rzońca
  • Wystawa płodów rolnych fot. Marcin Rzońca

Dożynki Województwa Mazowieckiego składają się zawsze z elementów zmiennych i niezmiennych. Zmienne to lokalizacja, program artystyczny, liczba gości czy pogoda. Niezmienne to intencje, podziękowania za plony, złożenie hołdu wszystkim pracującym na roli oraz ceremonie dożynkowe.

 

W tym roku świętowaliśmy w powiecie otwockim – „Stolicy Kultury Mazowsza”. Stadion Otwockiego Klubu Sportowego „Start”, 4 września, zamienił się w festiwal wieńców dożynkowych. Nie zabrakło też stoisk wystawienniczo-handlowych, promocyjno-informacyjnych, dobrej muzyki oraz wielu innych atrakcji. Całość w pięknej i tradycyjnej oprawie obrzędowej.

 

Ceremoniał dożynkowy

Ulicami miasta przeszedł odświętny korowód złożony z Orkiestry Dętej OSP Karczew, pocztów sztandarowych oraz oficjalnych delegacji wieńcowych z powiatów województwa mazowieckiego. Chleb dożynkowy nieśli starostowie dożynek – Monika Młot i Wojciech Ruszkowski. Wśród gości korowodu szli gospodarze uroczystości – marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, starosta otwocki Mirosław Pszonka i prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak. Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna za tegoroczne plony, tuż po niej odbyły się obrzędy w wykonaniu zespołu Kądziołeczka, ceremonia wspólnego dzielenia chlebem, krótkie przemówienia okolicznościowe, wręczanie odznaczeń branżowych i państwowych oraz zakończenie konkursów dla rolników i przedsiębiorców.

 

Triumfatorzy konkursów

Kroniki odnotowały, że komisja konkursowa festiwalu wieńców dożynkowych zdecydowała o przyznaniu tytułu najładniejszego wieńca dożynkowego 2016 r. delegacji powiatu węgrowskiego (II miejsce – powiat gostyniński, III – powiat zwoleński; wyróżnienia powiaty – nowodworski, ostrołęcki i ciechanowski). Dwudziestu pięciu rolników odebrało z rąk marszałka województwa mazowieckiego i starosty otwockiego odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Siedmiu przetwórców rolno-spożywczych może od wczoraj nosić tytuł „Polskiego Producenta Żywności 2016 roku”, a 12 wyróżniono na szczeblu lokalnym nagrodami powiatu otwockiego. Część oficjalną zakończył konkurs AGROLIGA 2016, w którym poznaliśmy tegorocznych mistrzów, wicemistrzów i wyróżnionych.

 

Informacyjnie i poznawczo

Na błoniach stadionu nie zabrakło licznych stoisk handlowych, informacyjno-promocyjnych instytucji rolniczych i okołorolniczych, m.in. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Warszawie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Stoisko Samorządu Województwa Mazowieckiego zorganizowano w tym roku ze Stowarzyszeniem URZECZE oraz Fundacją SZEROKIE WODY. Niezależne drugie stoisko UMWM promowało projekt zamontowania kolektorów słonecznych w 12 mazowieckich szpitalach.

 

Artystycznie i smakowicie

Popołudnie z dożynkową sceną to obcowanie z artystami – zagrali m.in. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Bayer Full i Sarsa. Na nietypowym stoisku wśród łodzi, wikliny i drewna, dowiedzieć się można było o Mazowszu i Urzeczu, posmakować potraw tradycyjnych i regionalnych, pośpiewać i potańczyć.

 

Szczytny cel

Ideą przyświecającą tegorocznej edycji wydarzenia była pomoc dla potrzebujących. Przez całą imprezę zbierano środki dla walczącego z nowotworem małego Szymona oraz Krzysia z brakiem lewej komory serca.

 

Liczba wyświetleń: 954

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.