Aktualności

Laureaci „Wierzby” nagrodzeni

2016.09.23 11:15 , aktualizacja: 2016.09.26 14:08

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • laureaci konkursu i przedstawiciele samorządu województwa fot. Matylda Pońska, Muzeum...
  • marszałek wręcza dyplom przedstawicielce Stowarzyszenia Muzealników Polskich fot. Matylda Pońska, Muzeum...
  • marszałek przemawia ze sceny do gości spotkania fot. Matylda Pońska, Muzeum...
  • zdjęcie grupowe wszystkich laureatów konkursu fot. Matylda Pońska, Muzeum...
  • fragment występu artystycznego - na pierwszym planie trzy wokalistki, orkiestra w tle fot. Matylda Pońska, Muzeum...

Za nami dziesiąta już edycja konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. W ramach jubileuszowej edycji wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. O tytuł najlepszej wystawy, najlepszego projektu muzealnego oraz wydawnictwa 2015 r. ubiegało się aż 91 zdarzeń z całego Mazowsza.

 

Silna konkurencja

W kategorii „Najciekawsza wystawa” zgłoszono pięć projektów przygotowanych przez mniejsze placówki oraz 27 ekspozycji, na które zapraszały większe muzea. Zgodnie z regulaminem konkursu, organizatorami instytucji kultury w pierwszym przypadku mogły być powiaty, gminy i inne podmioty, a także osoby prywatne, w drugim natomiast – Samorząd Województwa Mazowieckiego, naczelne i centralne organy administracji państwowej, m.st. Warszawa lub uczelnie wyższe. W kategorii „Najlepszy muzealny projekt edukacyjny” zgłoszono 16 projektów. W kategorii „Najlepszy muzealny projekt otwarty” – 19, a o tytuł najlepszego „Wydawnictwa muzealnego” konkurowało aż 19 propozycji.

 

Nowoczesne muzea

Założeniem konkursu – od 10 już lat – jest motywowanie do wzbogacania oferty kulturalnej województwa. Przedsięwzięcie zachęca do podejmowania kreatywnej pracy, sięgania po najnowsze zdobycze technologiczne i poszukiwania sposobów skutecznego dotarcia do odbiorców.

– Nagradzamy najlepszych, niezależnie od wielkości placówki. Dla nas liczy się pomysł. W ten sposób nie tylko zmieniamy sposób postrzegania wizyt w muzeach, ale także wyrównujemy szanse rozwoju mniejszych placówek, często efektywniej zabiegających o zainteresowanie gości – podkreślił podczas uroczystej gali marszałek Adam Struzik.

 

Najlepsi z nagrodami

Nagrody laureatom wręczyli marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, przewodnicząca kapituły konkursu Bożena Żelazowska oraz prezes mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich Halina Czubaszek, podczas uroczystości w Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnym w Sierpcu. Podkreślono prestiż wydarzenia związany nie tylko z poziomem zgłaszanych wydarzeń, ale także wysokimi wymaganiami kapituły konkursowej. Każdego roku ubiegający się o tytuł najlepszych oceniani są przez profesjonalistów – dyrektorów muzeów, przedstawicieli świata nauki czy wykładowców akademickich.

– Dziękuję za minioną dekadę. Życzę nam wszystkim niesłabnącej energii oraz kolejnych pomysłów sprawiających, że Mazowsze staje się punktem obowiązkowym na szlaku turystycznych i kulturalnych wypraw – podsumował galę marszałek.

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia honorowe. Wojciecha Borkowskiego z Muzeum Archeologicznego w Warszawie wyróżniono Medalem Pro Patria, zaś Marię Sołtysiak z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie uhonorowano Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

Liczba wyświetleń: 514

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.