Aktualności

Ponad 3,6 mln zł na e-usługi w zdrowiu i administracji

2016.09.23 15:30 , aktualizacja: 2016.09.23 15:51

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • umowy podpisują członek zarządu Elżbieta Lanc i wójt gminy Nieporęt fot. Anna Groszyk
  • członek zarządu i prezes Centrum Medycznego WUM podczas podpisywania umów fot. Anna Groszyk
  • członek zarządu i dyrektor przychodzni w Józefowie Maria Kurcz fot. Anna Groszyk
  • członek zarządu i beneficjenci po podpisaniu umów fot. Anna Groszyk

Dzięki wsparciu z UE na wiele udogodnień będą mogli liczyć pacjenci Centrum Medycznego WUM oraz Przychodni Miejskiej w Józefowie. Zmiany czekają też mieszkańców gminy Nieporęt – tam przez Internet będzie można załatwić sprawy administracyjne. Projekty otrzymają łącznie ponad 3,6 mln zł w ramach RPO WM 2014–2020, a umowy w tej sprawie podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

– Zawsze się cieszymy, gdy beneficjenci sięgają po środki na inwestycje, które wprowadzają udogodnienia dla mieszkańców Mazowsza. E-usługi w zdrowiu to większy komfort dla pacjentów, ale też ułatwienie pracy lekarzy. Natomiast e-administracja pozwala załatwić wiele spraw urzędowych drogą elektroniczną, co w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani, oznacza przede wszystkim oszczędność czasu – powiedziała podczas konferencji członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Nowa jakość w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Dzięki środkom unijnym w planach Centrum Medycznego WUM znalazło się uruchomienie internetowej platformy usług publicznych e-przychodnia oraz systemu elektronicznej dokumentacji medycznej.

 

– System pozwoli nam poprawić komunikację z pacjentem, usprawnić pracę personelu oraz  scalić funkcjonowanie wszystkich placówek medycznych działających na terenie Warszawy i okolic– podkreśliła prezes Centrum Medycznego WUM Ewa Trzepla.

 

Projekt przewiduje udostępnienie sześciu e-usług. Pacjent uzyska m.in. możliwość założenia indywidualnego konta i umówienia się na wizytę za pośrednictwem Internetu lub aplikacji mobilnej w telefonie. Ciekawym rozwiązaniem jest usługa e-komunikacji, czyli automatycznego wysyłania powiadomień (e-mail, komunikat na portalu lub SMS) o umówionych wizytach czy zmianach terminów. W ten sposób przesyłane też będą informacje o wymaganym sposobie przygotowania się do badania. To również wygodna platforma powiadomienia placówki o ewentualnej rezygnacji z wizyty. Pracę usprawnią także usługa e-recepta oraz elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej. E-wizyta (ambulatorium) da natomiast pacjentowi wgląd m.in. do  zarejestrowanych informacji o jego stanie zdrowia, opisów wizyt, wystawionych recept, skierowań i zwolnień lekarskich.

Koszt przedsięwzięcia to ponad 1,4 mln zł, a kwota dofinansowania – przeszło 1,1 mln zł.

 

Usługi elektroniczne w Józefowie

 

Kompleksowa informatyzacja czeka również Przychodnię Miejską w Józefowie. W planach są m.in. elektroniczny obieg dokumentów, raportowanie i rozliczanie z NFZ, a także gromadzenie danych medycznych. Projekt obejmuje sześć usług: e-rejestracja, e-skierowania, e-wyniki badań, e-zlecenie na usługi medyczne, e-dostęp do dokumentacji medycznej i e-oświadczenia. Dzięki nim pacjent załatwi wiele spraw on-line, m.in.: zarejestruje się na wizytę, zapisze na badania diagnostyczne, otrzyma skierowania i wyniki badań. Zdalnie wypełni także niezbędne oświadczenia. Projekt realizowany będzie w SPZOZ Józefów oraz w trzech gabinetach pielęgniarskich działających w: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Józefowie.

– System obejmie swoim zasięgiem też gabinety szkolne, w których uczniowie mogą skorzystać z pomocy lekarskiej czy pielęgniarskiej. Są tam również wykonywane bilanse i badania wad postawy, a dzięki projektowi cała dokumentacja medyczna będzie gromadzona i przesyłana drogą elektroniczną do przychodni – zaznaczyła dyrektor Przychodni Miejskiej w Józefowie Maria Kurcz.

Wartość projektu to niemal 900 tys. zł, a kwota dofinansowania – przekroczy 700 tys. zł.

 

Gmina Nieporęt bliżej mieszkańców

 

System świadczenia e-usług dla mieszkańców ruszy w pierwszej połowie 2018 r. Dzięki wsparciu unijnemu powstanie nowa sieć teleinformatyczna. Planowany jest zakup sprzętu, oprogramowania i licencji. Prace obejmą uruchomienie elektronicznego system obiegu dokumentów i szesnastu e-usług.

 

- Informatyzacja to przyszłość. Dokumentacja papierowa przechodzi do lamusa, a zastępują ją komputery. Dlatego chcemy tak zmodernizować nasze usługi, żeby nasi mieszkańcy mogli w pełni korzystać z zalet Internetu – powiedział wójt gminy Nieporęt Maciej Mazur.

 

Elektroniczna administracja umożliwi załatwienie wielu spraw na odległość, co pozwoli zaoszczędzić czas i koszty związane z dojazdem. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Legionowem, Serockiem, Sulejówkiem oraz powiatem legionowskim. Jego koszt to ponad 2,2 mln zł, z czego wsparcie z UE to przeszło 1,7 mln zł.

Liczba wyświetleń: 482

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.