Aktualności

Szczyt Climate Chance

2016.09.27 15:05 , aktualizacja: 2016.09.28 08:20

Autor: Katarzyna Mańska, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Otwarcie szczytu klimatycznego Climate Chance fot. UM Nantes
  • Gospodarzem spotkania była murmistrz miasta Nantes fot. UMWM
  • Centrum Kongresowe w Nantes we Francji fot. UMWM
  • Uczestnicy szczytu dyskutowali m.in. o klimacie fot. UMWM
  • Jeden z paneli dyskusyjnych fot. UMWM
  • Hala wystawowa fot. UMWM

Na zaproszenie Johanny Rolland burmistrz Nantes, w panelu nt. mobilności i transportu odbywającym się pierwszego dnia wydarzenia, jednym z prelegentów był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który reprezentował również Komisję Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Europejskiego Komitetu Regionów.

 

– Zapewnienie zrównoważonego rozwoju transportu na Mazowszu jest kluczowym czynnikiem rozwojowym regionu z uwzględnieniem ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Uczestnikom warsztatu zaprezentował najważniejsze działania władz województwa w ramach stałej poprawy warunków funkcjonowania transportu publicznego, zwiększania jego atrakcyjności i funkcjonalności (w tym kwestie taboru, zintegrowanych biletów, nowych odcinków dróg, linii kolejowych itp.).

 

Polityka transportowa województwa

Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że jej odzwierciedleniem jest program wykorzystania środków unijnych na lata 2014–2020, w którym duży nacisk położono zarówno na rozwój niskoemisyjnego transportu, jak też infrastruktury transportowej. Łącznie 376,2 mln euro przeznaczono na zadania związane ze zmianami klimatu. To 18 proc. wartości całego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Podkreślił również, że bogate doświadczenia oraz liczne potrzeby w obszarze rozwoju inteligentnego, przyjaznego środowisku transportu wskazują na potrzebę budowy partnerstwa na rzecz promocji transportu publicznego.

 

Idea spotkania

To szeroka dyskusja na temat ochrony klimatu. Przez 3 dni trwania szczytu uczestnicy wezmą udział w sesjach plenarnych, forach, warsztatach, wizytach studyjnych i wydarzeniach towarzyszących z wielu dziedzin, m.in. edukacji, energii,  transportu, transformacji energetycznej i zatrudnienia, rolnictwa czy planowania regionalnego.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 490

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.