Aktualności
Polska potrzebuje energetyki obywatelskiej
2016.09.28 15:25 , aktualizacja: 2016.09.28 16:06
Autor: na podst.zebr.mat. oprac. Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
W jakim kierunku energetyka obywatelska rozwija się obecnie na świecie, a jak w Polsce? Jakie są trendy, dobre praktyki i dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze? Jakie możliwości jej rozwoju samorządy mają już dziś, a jakie szanse przed nimi się otwierają? – na te i wiele innych pytań odpowiadali podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej przedstawiciele rządu, samorządów, organizacji naukowych, branżowych i pozarządowych.
Marszałek Adam Struzik, w panelu otwierającym kongres podkreślił, że inwestowanie w OZE jest priorytetem dla Mazowsza. Zaznaczył, że energia odnawialna jest w zasięgu każdego – możemy być nie tylko jej konsumentami, ale też producentami.
Mazowsze, stawiając na energetykę obywatelską, jako pierwsze wśród 16 województw przystąpiło do ruchu „Więcej Niż Energia” propagującego m.in. działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej.
Megatrendy w energetyce
To długoterminowa tendencja, trwająca na świecie już od niemal 20 lat. Województwo mazowieckie podążając za nimi, utworzyło Mazowiecką Agencję Energetyczną jako regionalną spółkę. Jej działania nakierowane są na realizację i wsparcie megatrendów w energetyce. Opierają się one na 6 głównych tezach: redukcja emisji gazów cieplarnianych, rozwój technologii OZE, zmniejszenie znaczenia i roli paliw kopalnych, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, poprawa efektywności energetycznej oraz potrzeba budowy, rozbudowy czy modernizacji sieci elektroenergetycznych i gazowych. Megatrendy w energetyce stanowią szansę rozwoju dla samorządów, lokalnego biznesu oraz gospodarstw domowych. Są to również korzyści dla całej gospodarki, dlatego Mazowsze stawia m.in. na innowacyjność i nowe technologie w energetyce.
Nowoczesna, innowacyjna gospodarka niskoemisyjna
Rozwój energetyki obywatelskiej to naturalna konsekwencja megatrendów w energetyce. Dzięki niej produkcja energii jest rozproszona. Wytwarzają ją połączone w sieć gospodarstwa domowe, spółdzielnie, szkoły, firmy czy samorządy. Stawiają wiatraki, budują biogazownie, instalują panele słoneczne. Taki system jest odporniejszy i bezpieczniejszy na awarie oraz niezależny od dostaw z zewnętrz, bo Polska ma ogromny potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Energetyka obywatelska, oprócz regulacji prawnych i dostępu do wiedzy, wymaga też szerokiej dostępności dobrze przygotowanych instrumentów finansowego wspierania. Gdzie ich szukać i jak z nich korzystać? O tym również dyskutowano podczas pierwszego dnia kongresu.
Organizatorzy wydarzenia
Są nimi: ruch „Więcej Niż Energia” (społeczna koalicja zrzeszająca ponad 140 partnerów – jednostek samorządowych, uczelni, organizacji pozarządowych i branżowych oraz osób prywatnych – działająca na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej), Samorząd Województwa Mazowieckiego, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT) oraz ośrodek Polskiej Akademii Nauk – Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO).
Liczba wyświetleń: 365
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.