Aktualności

Ogrzewanie słońcem

2016.09.30 14:35 , aktualizacja: 2016.09.30 14:57

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik w wywiadzie udzilonym płockim mediom podkreślił znaczenie energii odnawialnej fot. Jolanta Nalewajk
Kolektory słoneczne fot. Jolanta Nalewajk

Kończą się prace przy największym, tegorocznym zdrowotnym projekcie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Za kilka dni 12 marszałkowskich szpitali będzie ogrzewać wodę energią słoneczną. W projekcie biorą udział dwie placówki z subregionu płockiego – szpital wojewódzki w Płocku i lecznica w Gostyninie-Zalesiu.

 

O tej inwestycji w trakcie dzisiejszej konferencji mówili marszałek Adam Struzik oraz dyrektor płockiego szpitala Stanisław Kwiatkowski.

 

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku i Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego Gostyninie-Zalesiu  to 2 placówki, w których przewidziano montaż kolektorów słonecznych. Inwestycje realizowane są dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość projektów to ponad 6,5 mln zł. Oba przedsięwzięcia powstały w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dobiegają końca, trwające od lutego, prace budowlane w płockiej placówce. Na podobnym etapie jest inwestycja w Gostyninie-Zalesiu. W tym tygodniu odbywają się odbiory techniczne instalacji.

 

– Wiele osób w swoich domach skorzystało z zalet montażu kolektorów. Na ten rodzaj oszczędności postawiliśmy również w naszych placówkach zdrowia. Lada moment szpitale będą mogły korzystać z tańszej energii odnawialnej, która ogrzeje w nich wodę. Dodatkowo cieszy nas, że przyczyniamy się do ochrony środowiska – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Kolektory w Płocku

Farma solarna o powierzchni 1068 m², która powstała na terenie szpitala w Płocku to największa instalacja w projekcie. Co ciekawe, całość umieszczono na tzw. pergoli, dzięki czemu parking nie tylko nie straci swojej pierwotnej funkcji, ale zyska nową. Za sprawną pracę 461 paneli słonecznych odpowiada skomplikowana instalacja. W jej skład wchodzą m.in. 4 zbiorniki buforowe, w których można pomieścić łącznie 40 m³ wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę tak dużej placówki, jaką jest płocki szpital to około 39 m³. Włączenie jej do szpitalnego obiegu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody – według szacunków do około 25 proc. rocznie. Szpital będzie też bardziej przyjazny środowisku – wyemituje aż o 200 ton mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

 

– Cieszymy się bardzo, że nasza placówka zrealizowała tak innowacyjny projekt. Możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii jako metody ogrzewania wody jest dla szpitala doskonałym sposobem na znalezienie realnych i trwałych oszczędności. Jednocześnie projekt konstrukcji, na której zamontowano kolektory słoneczne jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnie stosowanych rozwiązań – mówił w trakcie konferencji dyrektor płockiego szpitala Stanisław Kwiatkowski.

 

Kolektory w Gostyninie-Zalesiu

Od początku przyszłego roku z ciepłej wody ogrzanej energią słoneczną będą korzystać również pacjenci WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu. Na terenie placówki zainstalowano 141 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 325 m². Zgodnie z szacunkami, oszczędności na podgrzewaniu zimnej wody sięgną nawet 32 proc. Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją.

 

 

Termomodernizacje

Uzupełnieniem projektu budowy kolektorów są prace termomodernizacyjne prowadzone m.in. w placówkach z subregionu płockiego. W szpitalu w Gostyninie-Zalesiu w pawilonach nr 1 i 6 będzie wymieniona instalacja c.o., w tym m.in. 296 grzejników. Wartość robót to ponad 420 tys. zł. Obejmą one m.in. modernizację układu rozdzielczego w budynku kotłowni czy remont instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynku głównym i przychodni. Podobne działania realizowane są w szpitalu wojewódzkim w Płocku. Całkowita wartość robót w tej placówce to ponad 1,4 mln zł. Obie inwestycje (w Gostyninie-Zalesiu i Płocku) realizowane są również przy pomocy środków ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To oszczędności poprzetargowe i kursowe powstałe z realizacji projektu budowy kolektorów.

 

Liczba wyświetleń: 320

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.