Aktualności
Bezpieczeństwo to podstawa
2016.10.03 15:25
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
- fot. Joanna Czechowicz -...
Ruszyła kolejna edycja kampanii społecznej. To projekt, w który zaangażowali się Samorząd Województwa Mazowieckiego i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu Mazowsza „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Podczas uroczystej inauguracji w Nowym Miszewie z dziećmi i młodzieżą spotkał się także marszałek Adam Struzik.
Dla tysięcy uczniów
Kampanie społeczne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży prowadzone są przez Samorząd Województwa Mazowieckiego już od 15 lat. Do tej pory wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy uczniów z mazowieckich szkół. Tylko w tym roku szkolnym planowanych jest ponad 100 spotkań, podczas których wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze zdobędzie kilkanaście tysięcy uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.
Od początku września kilka razy w tygodniu najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego z różnych zakątków Mazowsza spotykają się z policjantami, ratownikami medycznymi i strażakami. Dziś w Nowym Miszewie udział w akcji wzięło 143 uczniów z klas III-VI szkoły podstawowej i I–II gimnazjum.
Z młodymi Mazowszanami spotykamy się już od 15 lat. Docieramy głownie do tych szkół, które znajdują się w pobliżu ruchliwych tras, czyli tam gdzie na uczestników ruchu drogowego czyha najwięcej zagrożeń. Staramy się, aby te spotkania miały nie tylko formę edukacyjną, ale także integracyjną. Chcemy, aby uczniowie mazowieckich szkół jak najwięcej się nauczyli. Tu chodzi przecież o ich bezpieczeństwo – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Przyjemne z pożytecznym
„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to nauka poprzez zabawę. Podczas akcji na uczniów czeka bowiem wiele atrakcji. Dużym wyznawaniem okazuje się jazda rowerem po specjalnym torze. To z pozoru proste zadanie, nie wszystkim udaje się ukończyć bezbłędnie. Tym razem nad bezpieczeństwem uczniów czuwali pracownicy płockiego ośrodka ruchu drogowego. Wielu uczniów chce także spróbować swoich sił w symulatorach jazdy. Mogą wybrać pojazd i trasę, którą chcą się poruszać.
Uczniowie wspólnie z policjantami oglądają też film „…tak, chcę być bezpieczny”. Po jego emisji, jest czas na dyskusję o zagrożeniach czyhających na najmłodszych nie tylko na drodze, ale np. też w internecie. Natomiast o tym, jak udzielić pierwszej pomocy opowiadają uczestnikom spotkania ratownicy medyczni, a strażacy prezentują sprzęt strażacki.
Odblaski ratują życie
Jesień i zima to te pory roku, podczas których dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Bardzo często wina nie leży jednak tylko po stronie kierującego pojazdem. Wychodzący po zmroku zapominają o prostej zasadzie – jeśli chcesz być widocznym pamiętaj o elementach odblaskowych. Od 2 lat noszenie odblasków to także obowiązek pieszych poruszających się w terenie niezabudowanym po zmroku – przypomniał dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku Wojciech Krzewski.
Jednym z głównych celów kampanii jest nauczenie najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą. Uczestnicy akcji dowiadują się nie tylko dlaczego trzeba nosić odblaski, ale także, jak je nosić, aby rzeczywiście poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty. Wszyscy uczestnicy kampanii otrzymują ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze – zestawy elementów odblaskowych. W skład zestawu wchodzą cztery elementy – dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki, które można przypiąć do ubrania lub stroju.
Artykuły powiązane
Liczba wyświetleń: 733
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.