Aktualności

Chronimy mazowiecką przyrodę

2016.10.19 13:50 , aktualizacja: 2016.10.19 14:16

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Umowy podpisują wicemarszałek Wiesłąw Raboszuk i członek zarządu Rafał Rajkowski fot. Michał Słaby
  • Wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski fot. Michał Słaby
  • Wspólna fotografia po podpisaniu umowy na unijne dofinansowanie projektu fot. Michał Słaby

Zółw błotny to gatunek, któremu grozi wyginięcie. Dlatego warszawskie ZOO, dzięki funduszom unijnym, postara się odbudować populację tych gadów na Mazowszu. Zyskają też „Ptasi Azyl” oraz Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

 

Projekt, decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego, otrzyma ponad 600 tys. zł wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Umowę na dofinansowanie zadania podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski.

 

Gatunek na wymarciu

Reintrodukcja żółwia błotnego to pionierskie działanie na Mazowszu. W warszawskim ZOO powstanie oczko wodne, zakupiony będzie sprzęt, m.in. inkubatory i kamery termowizyjne oraz infrastruktura potrzebna do odbudowy populacji tego chronionego gatunku. Zwierzęta do reintrodukcji będą pochodzić z Poleskiego Parku Narodowego lub siedliska z rejonu Chełmskich Parków Krajobrazowych.

 

– Próba odnowienia populacji żółwia błotnego na Mazowszu to niezwykle ciekawy projekt i cieszę się, że będzie realizowany w województwie mazowieckim. Mam nadzieję, że próby odtworzenia tego gatunku się powiodą – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Dla ptaków i zwierząt

W „Ptasim Azylu” – ośrodku rehabilitacji dla ptaków chronionych powstanie 11 wolier rehabilitacyjnych dla zagrożonych i chorych ptaków – 2 duże, 5 średnich i 4 małe. To ważna inwestycja, bo  co roku przybywa tu pacjentów. Mieszkańcy Warszawy i okolic często przywożą znalezione kontuzjowane ptaki. Tylko w 2014 r. przyjęto blisko 3200 ptasich pacjentów, należących do około 115 gatunków. Na terenie kompleksów leśnych na Białołęce i Bielanach rozmieszczone będą budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Nie zapomniano też o zimowym dokarmianiu.

Duże zmiany czekają również stołeczny Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt przy ul. Korkowej 170A. Budowa tego azylu dla zwierząt zakończyła się w ubiegłym roku. Pomoc znajdą tu chore, ranne i osierocone zwierzęta, które wymagają tymczasowej opieki, leczenia lub rehabilitacji. Tutaj też przystosowują się do samodzielnego życia i powrotu do naturalnego środowiska. Dzięki środkom unijnym zakupiony będzie specjalistyczny sprzęt weterynaryjny oraz kamery do monitoringu zwierząt. 

 

Ochrona roślin

Na terenie rezerwatu przyrody „Łosiowe Błota” powstanie kładka turystyczna. Ograniczy to wydeptywanie cennych gatunków roślin, zwłaszcza tych, które znajdują się pod ścisłą ochroną. W Lesie Kabackim odnowiona będzie ścieżka przyrodnicza i pojawią się tablice edukacyjno-informacyjne.

Projekt realizowany jest we współpracy z gminą Stare Babice.

Liczba wyświetleń: 507

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.