Aktualności

Wiek działalności

2016.11.03 09:20 , aktualizacja: 2016.11.03 09:50

Autor: oprac. na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska przekazuje medal pamiątkowy na ręce dyrektor szkoły w Samorządkach fot. Grzegorz Skolimowski
  • wspólna fotografia - wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i grono pedagogiczne szkoły fot. Grzegorz Skolimowski
  • Uroczysta akademia w wykonaniu szkoły fot. Grzegorz Skolimowski

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, posadzenie dębu, wręczenie medalu za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego, pełen wspomnień program artystyczny i wzruszające spotkania po latach… Tak Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Samorządkach w gminie Górzno (pow. garwoliński) świętowała 100-lecie istnienia.

 

Szkoła

Założyła ją w 1916 r. Rada Gminy Górzno. Zaistniała jako szkoła jednoklasowa. Mieściła się w drewnianym domu skomunikowanym z mieszkaniem nauczyciela. Pięć lat później podwyższono stopień organizacyjny i utworzono szkołę trzyklasową, a w kolejnych latach –czteroklasową. Pierwsza kronika placówki edukacyjnej powstała w 1921 r. Miejsce nauczania zmieniało się kilkukrotnie, zmiany powodowane były zwiększającą się liczbą uczniów. Obecny budynek oddano do użytku w 1993 r. W 2012 r. powstała sala gimnastyczna. Rok później nadano sztandar i imię Marii Kownackiej. W szkole aktywnie działa harcerstwo. Losy placówki na przestrzeni wieku działalności przybliżyli uczniowie podczas uroczystej akademii. Oprócz wierszy i śpiewania piosenek młodzi artyści zatańczyli poloneza, a najmłodsi skocznego krakowiaka.

 

Medal

Marszałek Adam Struzik wyróżnił placówkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za całokształt działalności na rzecz rozwoju Mazowsza. Odznaczenie wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, dziękując za dotychczasową pełną zaangażowania działalność edukacyjno-wychowawczą.

 


 

 

Liczba wyświetleń: 591

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.