Aktualności
Myśl św. Jana Pawła II wciąż aktualna
2016.11.04 14:45 , aktualizacja: 2016.11.04 15:29
Autor: oprac. na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Olaf Olszowski
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie obchodzi 10-lecie istnienia. Na przestrzeni lat stał się zasłużoną i prężnie działającą samorządową instytucją kultury, która upamiętnia osobę, życie i dzieło jednego z największych Polaków w historii.
Instytut prowadzi ożywioną działalność naukową, edukacyjną i wydawniczą, organizuje ważne sympozja i konferencje, a także konkursy, wystawy i przedstawienia, które cieszą się dużą popularnością i przyczyniają znacząco do upowszechniania wiedzy o życiu, dokonaniach oraz dziedzictwie duchowym Ojca Świętego, szczególnie wśród ludzi młodych.
Święty Jan Paweł II
Patron instytutu – był i wciąż pozostaje jednym z największych autorytetów moralnych i duchowych w naszym kraju i na całym świecie oraz niedoścignionym wzorem. Jego życie i pontyfikat stanowiły wyjątkowe świadectwo więzi z Bogiem, niesłychanej mądrości, wielkiego miłosierdzia i tolerancji, a także przywiązania do własnego narodu i kultury kraju ojczystego.
Instytut
Powstał w 2006 r., na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Józefem Kardynałem Glempem Ordynariuszem Archidiecezji Warszawskiej a Adamem Struzikiem Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. Na potrzeby instytutu Archidiecezja Warszawska użyczyła część nieruchomości w kompleksie Świątyni Opatrzności Bożej. Samorząd Województwa Mazowieckiego w latach 2006–2009 przeznaczył na wybudowanie nowej siedziby placówki 20 mln zł. Nowa przestrzeń powstała w Warszawie przy ul. Hlonda 1. Uroczyście otwarta 21 stycznia 2010 r. umożliwiła dalszy rozwój instytucji, w tym m.in.: pełne udostępnienie biblioteki, ekspozycję zebranych muzealiów, organizowanie konferencji naukowych i szkoleń.
– Placówka nie tylko gromadzi i kataloguje wszelkie pamiątki po Karolu Wojtyle, lecz także z pełnym oddaniem propaguje jego ponadczasowe nauczanie oraz wspaniałą spuściznę teologiczną, filozoficzną, naukową i literacką, z której wszyscy powinniśmy czerpać siłę, wiarę i nadzieję – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Medale i wyróżnienia
Dekada istnienia to okres podsumowań dotychczasowej działalności, ale też okazja do podziękowania za owocną współpracę. Marszałek Adam Struzik w dowód uznania dla dokonań placówki uhonorował ją Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Dyplomy uznania trafiły do rąk dyrekcji – ks. prałata dr. Zdzisława Struzika i ks. prałata Aleksandra Seniuka oraz pracowników instytutu.
– Jestem pełen uznania dla Państwa wielkiego zaangażowania i pasji, dzięki którym pamiątki po jednym z najwybitniejszych synów polskiej ziemi są należycie chronione, zaś wiedza o jego życiu, naukach i zasługach dla naszego narodu oraz Kościoła katolickiego na całym świecie jest popularyzowana na wiele sposobów i dociera do coraz szerszego grona odbiorców zarówno z kraju, jak i zagranicy – mówił marszałek Adam Struzik.
Liczba wyświetleń: 460
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.