Aktualności

RUMOBIL – pilotaż w Sierpcu

2016.11.07 11:20 , aktualizacja: 2016.11.30 14:31

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

na pytania dziennikarzy nt.projektu odpowiadał m.in. marszałek Adam Struzik fot. Piotr Rzeszotarski
Uczestnicy spotkania fot. Piotr Rzeszotarski

Już wkrótce na linii kolejowej Nasielsk-Sierpc oraz Kutno-Płock ruszy pilotażowy projekt RUMOBIL. Podróżni, wykorzystując specjalną aplikację, będą mogli na bieżąco śledzić informacje o interesujących ich połączeniach.

 

Inwestycja będzie możliwa dzięki pozyskanemu przez samorząd województwa dofinansowaniu w ramach projektu CE55 „RUMOBIL” – „Rural Mobility in European Regions affected by Demographic Change” (mobilność na obszarach wiejskich w europejskich regionach dotkniętych zmianami demograficznymi).

 

Współpraca pomiędzy unijnymi regionami

Projekt zakwalifikowano do dofinansowania w ramach Programu Interreg Central Europe 2014–2020. Bierze w nim udział 13 partnerów z 7 krajów Europy centralnej. Całkowity budżet zadania wynosi prawie 2,7 mln euro. Zakończenie projektu planowane jest w maju 2019 r. Partnerem wiodącym jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Transportu Saksonii-Anhalt.

 

Sprawdzamy w praktyce

W najbliższym czasie Samorząd Województwa Mazowieckiego przeprowadzi pilotażowy projekt polegający na wyposażeniu autobusów szynowych Kolei Mazowieckich w odbiorniki GPS. Wszystko po to, aby możliwe było pozyskiwanie dokładnych informacji o lokalizacji pociągów KM. Zebrane dane, po przetworzeniu, będą udostępnione podróżnym drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji, którą każdy pasażer będzie mógł zainstalować na swoim telefonie, smartfonie czy tablecie. Wszyscy pasażerowie będą mogli śledzić pozycję pociągu, który ich interesuje.

 

Trasa

Pilotaż będzie na liniach kolejowych nr 27 Nasielsk–Sierpc oraz nr 31 Kutno–Płock, czyli tam, gdzie kursują nowoczesne szynobusy KM. W ramach projektu przewidziany jest również zakup 2 infokiosków, które znajdą się na stacjach PKP. Pozwoli to na dostęp do informacji także tym pasażerom, którzy na co dzień nie korzystają z mobilnych usług IT.

 

W ramach zadania realizowane będą kampanie promocyjne, zachęcające mieszkańców Mazowsza do korzystania z publicznego transportu.

 

Liczba wyświetleń: 542

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.