Aktualności

Mazowieckie Barwy Wolnotariatu 2016 - znamy laureatów

2016.11.08 08:20 , aktualizacja: 2016.11.08 12:56
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Marszałek z laureatami fot. archiwum UMWM
Laureacji konkursu fot. archiwum UMWM
Logotyp konkursu archiwum UMWM

W konkursie Mazowieckie Barwy Wolontariatu, zgodnie z regulaminem konkursu, komisja wybrała laureatów, którzy jako zwycięzcy etapu wojewódzkiego zostali nominowani do finału ogólnopolskiego. Oceniane były przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach.

 

Inicjatywa ogólnopolska

Mazowieckie Barwy Wolontariatu to regionalny etap konkursu „Barwy Wolontariatu”, którego pomysłodawcą i organizatorem na poziomie ogólnopolskim jest Sieć Centrów Wolontariatu. Laureaci są automatycznie finalistami konkursu ogólnopolskiego. Konkurs popularyzuje i wyjaśniania znaczenia wolontariatu, poszerza wiedzę o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy, a także zachęca do aktywności.

 

I miejsce – Szkolny Klub Wolontariatu Pomocna Dłoń w Gimnazjum w Borkowie Kościelnym (pow. sierpecki)

Motto klubu to słowa profesora Władysława Bartoszewskiego – „Najważniejsze, by w życiu być przyzwoitym”. Angażują się w działania na rzecz drugiego człowieka w wielu obszarach wolontariatu – pracują z osobami niepełnosprawnymi, osobami starszymi, organizują zbiórki żywności, pomagają w schronisku. Ich postawa może być wzorem oraz inspiracją dla innych. Grupa liczy 50 młodych osób, czyli ponad połowę z 99 uczniów gimnazjum.

 

II miejsce – Szkolne Koło Wolontariatu z Sadownego (pow. węgrowski)

W kole wolontariatu działa 23 uczniów z różnych klas i szkół z Sadownego. W kręgu ich zainteresowań jest wiele różnorodnych działań – pomoc edukacyjna, pomoc materialna i rzeczowa, a także wsparcie bezpośrednie przez spotkania i osobisty kontakt z podopiecznymi. Uczniom udało się pozyskać pieniądze ze środków unijnych na realizację projektu „Podziel się sercem", którego byli pomysłodawcami. Założeniem projektu było prowadzenie zajęć w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum na temat wolontariatu.

 

III miejsce – Płocki Wolontariat

Płocki Wolontariat Urzędu Miasta Płocka skupia około 150 wolontariuszy w wieku od 13 do 70 lat – ludzi wrażliwych i zaangażowanych, którzy bezinteresownie działają na rzecz osób potrzebujących. Można ich spotkać m.in. w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt. Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu itp.

 

Wyróżnienia:

 

Krzysztof Jędrzejewski (Mochowo, pow. sierpecki)

36-letni mieszkaniec Mochowa, podopieczny Sierpeckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie”. Sam jest osobą niepełnosprawną, a i tak pomaga innym. Od 9 lat jest wolontariuszem. Pozytywną energią zaraża innych członków stowarzyszenia.

 

Maria Aldona Faron (Płońsk)

Nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płońsku. Prowadzi zajęcia edukacyjne z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i z autyzmem. Z jej inicjatywy w 2012 r. zostało utworzone Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Dysfunkcjami Rozwoju „Spadochron”, którego głównym zadaniem jest dążenie do poprawy sytuacji osób z deficytami rozwojowymi oraz tworzenie środowiska przyjaznego osobom wykluczonym przez niepełnosprawność.

 

Kamila Dąbrowska, Wiktoria Góral, Marta Sadolewska (Ostrówek, pow. wołomiński)

 

Działają w Szkolnym Klubie Wolontariatu w Zespole Szkół w Ostrówku, który powstał w 2008 r. z inicjatywy uczniów gimnazjum. Obecnie należy do niego 30 wolontariuszy, a ich działalność jest znana i ceniona. Wyróżnione uczennice nie boją się wyzwań i z chęcią pomagają innym. Zajmują się również promocją wolontariatu w szkole. Tworzą gazetkę ścienną, prowadzą kronikę, informują społeczność szkolną o akcjach, które mają się odbyć. Zainicjowały tzw. wieczory gier planszowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

 

Bartosz Markiewicz (Ostrołęka)

Od urodzenia jest osobą niepełnosprawną – cierpi na chorobę niedoboru wzrostu. Choroba sprawiła, że nie był akceptowany przez rówieśników. Z tego powodu zaczął sięgać po używki. Udało mu się jednak wyleczyć z uzależnienia i postanowił zmienić swoje życie. Odnalazł sens w pomaganiu innym. Jego podejście do pracy, poczucie humoru i charyzma spowodowały, że jest najbardziej rozpoznawalnym i lubianym wolontariuszem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

 

Wolontariusze z Przedszkola nr 389 w ZSP Nr 7 w Warszawie

W przedszkolu, z potrzeby serca, opracowano program „Wolontariat w przedszkolu”. Ma on uwrażliwić dzieci na niesienie pomocy potrzebującym oraz pomóc w przekazaniu najmłodszym uniwersalnych wartości. W ramach programu, co roku przedszkolaki są zaangażowane w różne projekty charytatywne, jak: zbiórka pluszaków, nakrętek, książeczek, akcja psia gwiazdka czy kiermasz wielkanocny.

 

Centrum Wolontariatu Strefa Młodych „Razem Ponad Niebo" (Białobrzegi)

Strefa Młodych „Razem ponad Niebo” powstała przy Katolickim Stowarzyszeniu „Serca dla Serc” w Jasionnie. Wolontariuszom przyświeca motto – „Dobro powraca, jak dobra energia”. Młodzi wolontariusze są zdania, że każdy może dzielić się sercem z innymi, a każdy dobry uczynek zostanie w dwójnasób wynagrodzony. Członkowie centrum wolontariatu łączą pokolenia.

 

Uczniowie z autyzmem ze sprzężeniami oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych nr 97 w Warszawie

Uczniowie z autyzmem od trzech lat biorą udział w wydarzeniach sportowych jako wolontariusze. Wymaga to od nich wielu poświęceń, ponieważ sami źle tolerują np. hałas lub obecność zbyt wielu bodźców w otoczeniu. Mimo tych ograniczeń wolontariat sprawia im wiele radości oraz daje mnóstwo satysfakcji.

 

Koordynatorzy Punktów Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris w Warszawie

Fundacja Academia Iuris od 2002 r. prowadzi poradnię prawną dla osób niezamożnych. Wolontariuszami są studenci prawa, absolwenci i aplikanci, którzy pod okiem profesjonalistów – również pracujących społecznie – przygotowują porady prawne dla beneficjentów. Rokrocznie przyjmuje ponad 2,5 tys. spraw. Działanie na tak szeroką skalę nie byłoby możliwe, gdyby nie grupa 14 koordynatorów.

 

 

 


 

 

Liczba wyświetleń: 775

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.