Aktualności

Przynoszą radość

2016.11.18 13:35 , aktualizacja: 2016.11.18 13:58

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Zespół Dzieci Płocka z dyrektorem Tadeuszem Milke fot.Karol Krajewski
Marszałek Adam Struzik wręcza dyrektorowi Tadeuszowi Milke odznaki Zasłużony dla Mazowsza fot.Karol Krajewski
Pro Masovię wręcza dyrektorowi t. Mikle marsząłek Adam Struzik fot.Karol Krajewski
Suita Podhalańska w wykonaniu zespołu Dzieci Płocka fot.Karol Krajewski

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. druha Wacława Milke od siedemdziesięciu lat aktywnie popularyzuje nie tylko etos harcerski i związaną z nim historię, ale też polskie tańce narodowe, obrzędy i zwyczaje ludowe z różnych regionów naszego kraju. Jubileusz grupy stał się okazją do wspomnień, a także uhonorowania formacji i zasłużonych pracowników.

 

Uroczystości zorganizowano w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

 

Jak to się zaczęło?

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. druha Wacława Milke jest najstarszą formacją dziecięco-młodzieżową w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 r. Grupę założył wybitny i zasłużony płocczanin, społecznik, kawaler „Orderu Uśmiechu” – druh harcmistrz Wacław Milke. „Będę dobrym dzieckiem w domu, dobrym uczniem w szkole i dobrym uczestnikiem zespołu” – te słowa, od początku istnienia, powtarzał każdy przyjęty do grupy. Na przestrzeni wielu lat z kilkunastoosobowej przyszkolnej drużyny harcerskiej zespół przerodził się w placówkę skupiającą ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży. Pomimo zmian „Dzieci Płocka” pozostają wierne tradycji i celom, jakie wyznaczono na początku. Zespół uczy, bawi i wychowuje, w oparciu o harcerskie metody, dzieci i młodzież w wieku od 5 do 20 lat.

 

Dorobek „Dzieci Płocka”

Jest imponujący. Kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, jak i całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Udział w wielu imprezach ogólnopolskich, nagraniach telewizyjnych oraz produkcjach filmowych. Reprezentowanie Polski na festiwalach i zlotach, widowiska plenerowe, liczne medale, nagrody, wyróżnienia i odznaczenia (m.in. „Zasłużony dla Kultury Polskiej”). Grupa jest prawdziwym ambasadorem polskości, prowadzi ożywioną współpracę międzynarodową (szczególnie z Japonią). Pozostaje też w bliskich kontaktach ze środowiskami polonijnymi.

 

Nagrody i wyróżnienia

Siedemdziesiąt lat działalności zespołu to codzienna owocna praca wielu osób. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia osiągniętych na przestrzeni lat sukcesów formacji, ale też docenienia wyróżniających się pracowników.

– Kultywując i popularyzując piękno oraz walory mazowieckiej, jak i całej polskiej kultury narodowej i ludowej, „Dzieci Płocka” umacniają pozytywny wizerunek swojego miasta, regionu i kraju – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Sejmik Województwa Mazowieckiego, doceniając zaangażowanie w propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu, przyznał instytucji Odznakę honorową „Zasłużony dla Mazowsza” za całokształt działalności oraz wybitne zasługi dla rozwoju województwa mazowieckiego. Dodatkowo Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wyróżnił Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” Tadeusza Milke – dyrektora Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

– Dziękuję za wszystkie nagrody i wyróżnienia. Cieszy nas, że dostrzegacie Państwo znaczenie naszej placówki w środowisku lokalnym i pracę najmłodszych mieszkańców na rzecz naszego regionu. Wszystkie wyróżnienia traktujemy jako motywację do dalszej pracy – podkreślił dyrektor Tadeusz Milke.

Dyplomy uznania trafiły do najbardziej wyróżniających się pracowników i członków zespołu: Edwarda Zielińskiego (kontrabasity, jednego z najstarszych członków kapeli zespołowej), Ryszarda Siemińskiego (trębacza, nestora zespołowej kapeli, archiwisty), Jerzego Mrówki (aktywnego działacza i inicjatora wielu działań Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”) oraz Bogdana Rogalskiego (wieloletniego dyrektora, nauczyciela i wychowawcy kolejnych pokoleń „Dzieci Płocka”, od 40 lat zawodowo związanego z placówką).

– Kadrze oraz młodym artystom życzę niegasnącej fascynacji harcerstwem i rodzimym folklorem, radości płynącej z występów, nowych inspiracji twórczych oraz kolejnych lat owocnej działalności artystycznej i wielu dalszych sukcesów – podsumował marszałek Adam Struzik.

 

Liczba wyświetleń: 515

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.