Aktualności

Delegacja z Mazowsza w Holandii Południowej

2016.11.28 11:35 , aktualizacja: 2016.11.28 11:56

Autor: oprac. Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • omisarz Jaap Smit i marszałek Adam Struzik fot. archiwum UMWM
  • KOnferencja pt. „Space for investment in Poland: Why and where to do business in Poland?” fot. archiwum UMWM
  • Rozmowy polsko-holenderskie fot. archiwum UMWM
  • Marszałek Adam STruzik podczas konferencji pt. „Space for investment in Poland: Why and where to do business in Poland?” fot. archiwum UMWM

Marszałek Adam Struzik stanął na czele delegacji, która 24 i 25 listopada wzięła udział we współorganizowanym przez Polską Izbę Handlową w Niderlandach i Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Niderlandach, Polsko-Holenderskim Forum Gospodarczym w Hadze, w Prowincji Zuid-Holland.

 

Podsumowania i plany na przyszłość

Podczas forum odbyły się panelowe dyskusje na temat gospodarki, warunków prowadzenia biznesu w obu krajach, potencjału inwestycyjnego. Podsumowano również dotychczasową współpracę Samorządu Województwa Mazowieckiego z holenderskim konsorcjum w ramach programu Partners for International Business (PIB). Przedstawiono możliwości dalszego polsko-holenderskiego współdziałania, szczególnie w obszarze budownictwa, ochrony środowiska, infrastruktury, energetyki, odnawialnych źródeł energii, hydrotechniki czy planowania przestrzennego. Forum stało się także platformą wymiany wiedzy i miejscem promocji naszego regionu jeśli chodzi o stosowanie i wdrażanie nowoczesnych technologii. Marszałek Adam Struzik wziął udział w panelu poświęconym inwestycjom w Polsce pt. „Space for investment in Poland: Why and where to do business in Poland?”

 

Bezpośrednie spotkanie

Delegacja z Mazowsza rozmawiała z przedstawicielami prowincji Południowa Holandia o zacieśnieniu współpracy obu regionów. Marszałek Adam Struzik spotkał się z komisarzem króla w prowincji Holandia Południowa Jaapem Smitem i przedstawił stronie holenderskiej potencjał inwestycyjny Mazowsza, wskazał na przychylne podejście władz samorządowych do inwestorów zagranicznych, podkreślił zainteresowanie współpracą, w szczególności w zakresie projektów dotyczących zagospodarowania wody. Strona holenderska jest zainteresowana udziałem w potencjalnych projektach na Mazowszu i dalszym zacieśnieniem współpracy.

 

Przedsiębiorczość

Mazowieccy przedsiębiorcy mieli możliwość nawiązania kontaktów z potencjalnymi  partnerami handlowymi i inwestycyjnymi z Królestwa Niderlandów, a także uzyskania informacji na temat uwarunkowań rynku holenderskiego oraz możliwości eksportowych. W programie wizyty znalazły się także spotkania w kilku najważniejszych klastrach innowacyjnych prowincji Zuid-Holland.

 

W Forum wzięło udział ok. dwustu osób ze strony polskiej i holenderskiej: przedstawicieli rządu, ambasad, samorządu, przedstawicieli izb handlowych oraz przedsiębiorców – zarówno eksporterów, importerów jak i potencjalnych inwestorów. W rozmowach ze strony polskiej uczestniczyli m.in.: dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM Marcin Wajda, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka UMWM Aleksandra Hanzel, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego Piotr Brzeski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego Elżbieta Sielicka.

 

 

Liczba wyświetleń: 704

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.