Aktualności

O szlakach wodnych

2016.12.02 12:55 , aktualizacja: 2016.12.02 15:56

Autor: oprac.na podst.dost.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik mówił o potencjale Wisły w odniesieniu do rozowoju regionu fot. Karol Krajewski
  • Pierwsza strona prezentacji koncepcji Park Rzeki Wisły fot. Karol Krajewski
  • Wśród prelegentów byli m.in.marszałek Adam Struzik oraz reprezentanci Ambasady Niderlandów w Polsce fot. Karol Krajewski
  • Książki dostępne podczas seminarium fot. Karol Krajewski

Działaniom na rzecz Wisły, międzynarodowej drogi wodnej E-40 WarszawaGdańsk, poświęcone było seminarium „Partnerstwo dla biznesu” zorganizowane w płockiej „Małachowiance”, z udziałem m.in. marszałka Adama Struzika oraz reprezentantów Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce.

 

Podjęta współpraca…

Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ambasada Królestwa Niderlandów i holenderskie konsorcjum firm współpracują w ramach programu Partners for International Business (PIB) od 2014 r. Ideą projektu jest odtworzenie Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Warszawa-Gdańsk oraz zrównoważony rozwój obszarów położonych wzdłuż Wisły – od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka. Objęte programem tereny nadwiślańskie są zróżnicowanym obszarem o znacznym potencjale.

 

Partners for International Business

Program powstał z inicjatywy Królestwa Niderlandów. Jego głównym założeniem jest wsparcie projektu Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Warszawa–Gdańsk. Ideą jest współpraca między Holandią i Polską w ramach promowania 9 głównych sektorów gospodarki holenderskiej: rolnictwo i żywność, sektory kreatywne, przemysł chemiczny, energia, wysokie technologie, ogrodnictwo, nauki o życiu, logistyka, woda. W projekt włączyły się holenderskie instytucje naukowe i ośrodki biznesowe.

 

Rezultaty spotkania

Omówiono podjęte działania, efekty 2 lat współpracy polsko-holenderskiej oraz wypracowane projekty kierunkowe. Dyskutowano na temat dalszych kroków, niezbędnych do realizacji zaproponowanych inicjatyw kompleksowego uporządkowania gospodarki wodnej.

Marszałek Adam Struzik w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Wisła ma duży potencjał przyrodniczy, turystyczny, transportowy i energetyczny. – Traktujemy ją jako korytarz rozwoju Mazowsza. Gospodarka wodna jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed naszą cywilizacją. Doświadczenie partnerów holenderskich ma w tym obszarze ogromne znaczenie. Liczymy na wspólne przedsięwzięcia gospodarcze.

 

Park Rzeki Wisły

Obszar rozwojowy, który nazwano Vistula River Park, pozwoli wykreować model współpracy na wyjątkowym terenie. Jest tu Twierdza Modlin – jedna z największych fortyfikacji w Europie, ale też bogactwo przyrody i duża bioróżnorodność. Wykorzystanie tego potencjału i jego połączenie z Mazowieckim Portem Lotniczym w Modlinie dają ogromną szansę dynamicznego rozwoju regionu.

 

 

Liczba wyświetleń: 578

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.