Aktualności
Duże zmiany w Garwolinie
2016.12.05 15:40 , aktualizacja: 2016.12.06 12:05
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- fot. archiwum Szpitala...
- fot. archiwum Szpitala...
- fot. archiwum Szpitala...
- fot. archiwum Szpitala...
- fot. Eliza Albrechcińska
- fot. Eliza Albrechcińska
- fot. Eliza Albrechcińska
- fot. Eliza Albrechcińska
W ciągu zaledwie 13 miesięcy od momentu podpisania umowy powstał zupełnie nowy obiekt szkolno-szpitalny przy Szpitalu Mazowieckim w Garwolinie Sp. z o o. Będzie z niego korzystać ponad 200 pacjentów szpitala uczących się w Zespole Szkół Specjalnych nr 2. Nową siedzibę będzie miał również oddział logopedyczno-foniatryczny.
Nowoczesny i wygodny
Koszt inwestycji to prawie 12 mln zł. Środki na ten cel przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego. W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in. marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc.
Efektem prac jest nowoczesny budynek szkolno-szpitalny o całkowitej powierzchni użytkowej prawie 2,7 tys. m². W skład nowego kompleksu wchodzą: oddział szpitalny, zespół szkolny, a także sala gimnastyczna z zapleczem.
Kiedy kilka lat temu po raz kolejny wizytowałem ten szpital, spotkałem młodych ludzi z uzależnieniami. Pamiętam też trudne warunki w jakich ta młodzież musiała przebywać. Dziś mamy zupełnie nową jakość. To warunki na miarę XXI wieku. Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że udało nam się dokonać dużej zmiany. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego
– mówił marszałek Adam Struzik.
Nie tylko szkoła
Prace budowlane wykonywano etapami. W pierwszym etapie zburzony został pawilon, w którym wcześniej leczono osoby uzależnione. W jego miejscu zbudowano część budynku z przeznaczeniem na oddział logopedyczno-foniaryczny. W drugim etapie, po przeniesieniu pacjentów do nowego budynku i likwidacji drugiego z pawilonów, zbudowano szkołę i salę sportową.
W naszym szpitalu przebywa ponad 200 pacjentów. To dzieci i młodzież nie tylko z naszego województwa, ale też z terenu całej Polski. Staramy się zapewniać im nie tylko specjalistyczną opiekę medyczną na najwyższym poziomie, ale też edukację. Teraz, dzięki tej inwestycji, będziemy mogli prowadzić naszą działalność w odpowiednich warunkach
– podkreśliła Jolanta Zaklika, prezes zarządu Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie.
W nowym obiekcie swoją siedzibę ma Zespół Szkół Specjalnych nr 2, w którym uczą się młodzi pacjenci Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie. Stary budynek był w fatalnym stanie technicznym. Dodatkowo coraz częstsze awarie instalacji znacznie podnosiły koszty jego utrzymania. Będzie tu działał również oddział dzienny logopedyczno-foniatryczny dla dzieci. Z jego pomocy korzystają pacjenci z zaburzeniami mowy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Jednocześnie może tu przebywać w trybie dziennym nawet do 67 osób. Młodzi pacjenci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych, ale przede wszystkim korzystania z szerokiej oferty terapeutycznej w tym m.in.: terapii logopedycznej, integracji sensorycznej, muzycznej czy relaksacyjnej oraz rehabilitacji ruchowej i zabawy. W oddziale prowadzona jest także psychoedukacja rodziców. Do dyspozycji dzieci została również oddana nowoczesna sala gimnastyczna.
Ponadto w ramach prowadzonych prac przebudowano sieć gazową oraz wykonano przyłącza wodociągowe i sanitarne. Na terenie nowo powstałego kompleksu wybudowano również drogę dojazdową, drogi wewnętrzne, chodniki oraz podjazdy dla niepełnosprawnych.
Samorząd się dołożył
Prawie 230 tys. zł przeznaczono na wyposażanie pomieszczeń nowego budynku. Te środki z kolei pochodziły z dotacji z budżetu województwa oraz ze środków szpitala. Zakupiono meble i wyposażenie do gabinetów: lekarskiego i zabiegowego, sal terapeutycznych (m.in. logopedycznych, terapii zajęciowej, rehabilitacyjnych i do muzykoterapii) oraz do gabinetów personelu. Środki z dotacji przeznaczono także na sprzęt sportowy, pomoce do prowadzenia zajęć terapeutycznych oraz specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Z funduszy dotacyjnych wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza kuchennego, jadalnia dla pacjentów oraz pomieszczenie socjalne dla personelu.
Liczba wyświetleń: 720
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.