Aktualności

Samorządy startują po fundusze

2016.12.08 13:50 , aktualizacja: 2016.12.08 15:11
Autor: Joanna Wołczyńska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Członek zarządu Elżbieta Lanc podczas konferencji w Ostrołęce fot. Tomasz Stefański
Członek zarządu Rafał Rajkowski podczas konferencji fot. Anna Malewicz
Uczestnicy konferencji fot. Anna Malewicz
KOnferencja w Ostrołęce fot. Tomasz Stefański

Trwa cykl konferencji, poświęconych pozyskiwaniu środków w ramach RPO WM 2014–2020. O możliwościach i sposobach zdobycia dofinansowania samorządowcom opowiadają specjaliści, zajmujący się funduszami unijnymi.

 

Warto powalczyć

Do sięgania po europejskie środki zachęcają członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego. Rafał Rajkowski spotkał się z przedstawicielami gmin i powiatów subregionu radomskiego, a Elżbieta Lanc – ostrołęckiego. Przekonywali, że nowy okres programowania RPO to ogromna szansa dla samorządów. W latach 2007–2013 dzięki tej formie wsparcia na Mazowszu zainwestowano w nowe drogi, przekształcenie terenów pod działalność gospodarczą i specjalistyczny sprzęt medyczny, ale również rozwój przedsiębiorczości. Teraz można zawalczyć o pieniądze na kolejne projekty.

 

Co nas czeka w przyszłym roku?

W 2017 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 20142020 zaplanowane są 42 konkursy o wartości 1,1 mld zł. Projekty infrastrukturalne oraz wzmacniające innowacyjność i przedsiębiorczość regionu zasili 691,9 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (będzie to 20 konkursów). W projekty edukacyjne oraz wspierające włączenie społeczno-zawodowe zainwestujemy natomiast 434 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego (22 konkursy).  

 

Na co mogą liczyć samorządy?

Najwięcej środków w przyszłorocznych naborach przeznaczonych będzie na projekty z obszaru aktywizacji społeczno-zawodowej, niskoemisyjności oraz badań i rozwoju. Samorządy będą mogły liczyć głównie na dofinansowanie kompleksowych projektów miejskich obejmujących tworzenie parkingów „Parkuj i Jedź”, ścieżek rowerowych, zakup autobusów niskoemisyjnych oraz wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania ruchem. Wszystko po to, aby zmieniać transport w bardziej przyjazny mieszkańcom i środowisku. Można się będzie ubiegać także o fundusze na wymianę urządzeń grzewczych, rozwój systemów małej retencji oraz zabezpieczenie spływu wód wezbraniowych, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Dostępne będą także fundusze na selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy i modernizacji Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Ważnym obszarem będzie rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych, w szczególności projekty spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

 

 

Liczba wyświetleń: 557

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.