Aktualności

Porozmawiajmy o Wiśle

2016.12.13 15:10 , aktualizacja: 2016.12.15 09:25

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Przemawia Izabela Stelmańśka fot. Michał Słaby
  • Magdalena Kachniewska fot. Agnieszka Kokowska
  • Robert Jankowski
  • Marcin Chodorowski
  • Andrzej Stański
  • Andrzej Stański
  • fot. Michał Słaby
  • Uczestnicy konferencji fot. Michał Słaby

Rzeki od najdawniejszych czasów odgrywały ogromną rolę w rozwoju miast i osad. Mazowsze nierozerwalnie związane jest z Wisłą – Królową Polskich Rzek. To właśnie jej zostało poświęcone seminarium „Wiślanego Okrągłego Stołu”.

 

 

„Wiślany Okrągły Stół”

Nadchodzący rok został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły, dlatego podczas seminarium rozmawiano o znaczeniu Wisły dla gospodarki turystycznej oraz możliwościach wykorzystania jej zasobów. „Wiślany Okrągły Stół” jest realizacją „Strategii Rozwoju Turystyki w Województwie Mazowieckim na lata 2014–2020”. To także wstęp do cyklicznych spotkań i warsztatów regionalnych, które mają służyć wypracowaniu programu służącego wykorzystaniu potencjału Wisły na odcinku mazowieckim. Działania te wesprą turystykę wiślaną i stworzą korzystne warunki do jej rozwoju na Mazowszu.

 

„Wiślany Okrągły Stół” to dopiero początek. Chcemy zainicjować spotkania ludzi, którzy są związani z wodą i chcą z nią zrobić coś dobrego. Na dzisiejszym seminarium pokazujemy zarówno dziedzictwo kulturowe Wisły, możliwości jej rozwoju, jak również to, co już się dzieje na Wiśle. Po tym spotkaniu, na przełomie stycznia i lutego, odbędą się warsztaty we wszystkich subregionach województwa mazowieckiego

 

powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Izabela Stelmańska,.

 

Potencjał turystyczny Wisły

Unikatowe walory przyrodnicze oraz uwarunkowania społeczno-gospodarcze Wisły to mocne strony turystyki Mazowsza. Dynamika rozwoju regionu zależy jednak nie tylko od atrakcyjności turystycznej, ale także od inwestycji, promocji oraz odpowiedniej polityki lokalnej. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył środki finansowe m.in. na współpracę z organizacjami pozarządowymi, aby wspólnie realizować działania związane z szeroko pojętą wodą oraz produktami turystycznymi jej dotyczącymi.

 

Nasze działania prowadzimy w trzech obszarach. Pierwszym jest historia, kultura i dziedzictwo narodowe, na którym możemy się opierać i budować współczesną, obecną tożsamość. Drugi to turystyka i rekreacja, czyli obszar wolności i swobody nad tą rzeką. Natomiast trzeci obszar tworzą natura i ekologia, czyli to, co w Wiśle jest obecnie najcenniejsze i najbardziej doceniane w całej Europie.

 

powiedział prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły Robert Jankowski.

 

Park Rzeki Wisły

Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie wspiera sektor gospodarki wodnej. Od 2 lat współpracuje z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz konsorcjum polsko-holenderskich firm  w ramach rządowegoprojektu Partners for International Business. Powstała w jego ramach koncepcja PARKU RZEKI WISŁY – VISTULA RIVER PARK obejmuje odcinek od Nowego Dworu Mazowieckiego do Płocka. Zakłada ona wzrost znaczenia wiślanej turystyki w ramach zasady zrównoważonego rozwoju przy zachowaniu bioróżnorodności Wisły oraz dziedzictwa kulturowego z nią związanego, m. in. Twierdzy Modlin.

 

 

Artykuły powiązane

Wisła – dla mieszkańców, turystów, przedsiębiorców

02-06-2017
Marszałkowie województw, samorządowcy, eksperci oraz społecznicy związani z polskimi rzekami rozmawiali o walorach Wisły i jej potencjale.
więcej

Liczba wyświetleń: 972

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.