Aktualności

Ponad pół wieku edukacji

2016.12.15 14:10 , aktualizacja: 2016.12.16 11:16

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • przemawia wicemarszałek, obok medal pokazuje dyrektor Fot. Zbigniew Celiński
  • do zdjęcia pozują odznaczeni z wicemarszałek Fot. arch. Zespół Szkół w...
  • Janina Orzełowska wręcza medal dyrektor Janinie Brzeszkiewicz Fot. Zbigniew Celiński
  • wicemarszałek wręcza dyplom Bronisławowi Czernieckiemu Fot. arch. Zespół Szkół w...

Już 55 lat funkcjonuje Zespół Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie. W uroczystościach związanych z jubileuszem uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Działalność

Szkoła kształci dzieci i młodzieży, ale też na stałe współpracuje z różnymi instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych oraz organizuje wiele spotkań i uroczystości. Od 2013 r. cyklicznie w swoim kalendarzu ma Powiatowe Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych i Inwalidów, podczas których promuje osoby niepełnosprawne, ich pasje i zainteresowania. Szkoła propaguje sport, jest inicjatorem wielu imprez sportowych o zasięgu powiatowym i wojewódzkim. Organizuje też jesienne biegi przełajowe, integracyjny turniej w kręgle, Mazowiecki Turniej Hokeja Halowego czy Mazowiecki Turniej Piłki Nożnej.

 

Wyróżnienia

Marszałek Adam Struzik docenił działalność społeczności szkolnej na rzecz Mazowsza, przyznając Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” Zespołowi Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie i dyrektor Janinie Brzeszkiewicz. Dyplomy uznania otrzymali byli dyrektorzy placówki i zasłużeni pracownicy. Odznaczenia wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Trochę historii

Szkoła rozpoczęła działalność we wrześniu 1961 r. w drewnianym budynku. Uczyło się w niej wówczas 50 chłopców w klasach I–IV. Już 3 lata później do placówki uczęszczało dwa razy więcej uczniów. Ze względu na zły stan techniczny budynku, w 1981 r., szkołę przeniesiono do Janowa i rozpoczęto budowę nowego gmachu. W maju 1987 r. oddano do użytku murowaną dwupiętrową siedzibę. W 1999 r. placówka otrzymała nazwę Zespołu Szkół Specjalnych i stała się szkołą koedukacyjną. A 2 lata później otrzymała imię Janiny Porazińskiej. W 2013 r. zakończyła się rozbudowa budynku szkoły. Uczniowie i nauczyciele zyskali 10 sal lekcyjnych, bibliotekę, świetlicę, szatnię, stołówkę, salę gimnastyczną, salę gimnastyki korekcyjnej i kompleks boisk sportowych.

 

Liczba wyświetleń: 433

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.