Aktualności

Adwentowe Trąby

2016.12.19 07:15

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • do zdjęcia pozują uczestnicy koncertu, wicemarszałek, przedstawicielami urzędu gminy Fot. Urząd Gminy Jabłonna...
  • mężczyzna gra na ligawce, obok stoją pozostali muzycy Fot. Urząd Gminy Jabłonna...
  • na scenie przemawia wicemarszałek, obok stoją przedstawiciele organizatorów spotkania Fot. Zbigniew Celiński
  • uczeń szkoły gra na ligawce, obok stoją pozostali muzycy Fot. Urząd Gminy Jabłonna...

W Jabłonnie Lackiej koncertem gry na ligawce zakończono projekt „Koncert Adwentowych Trąb”. Z uczestnikami wydarzenia spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Tradycja jak żywa

Samorządowy Klub Sportowy „Jabłonianka” we współpracy z Zespołem Szkół i wójtem gminy Jabłonna Lacka, realizowali projekt, którego zamierzeniem była popularyzacja gry na ligawce.

 

Zorganizowano warsztaty z metod wyrabiania ligawek i technik gry, w których uczestniczyła młodzież. Tradycja gry na ligawce w czasie adwentu sięga średniowiecza i przetrwała do dzisiaj na Mazowszu, a w subregionie siedleckim jest szczególnie żywa. Świadczą o tym organizowane od lat konkursy gry na tym dętym instrumencie.

 

Podsumowanie

Na zakończenie projektu organizatorzy przygotowali jasełka (wykonali je uczniowie Zespołu Szkół), a także koncert ligawek. Grę na instrumencie zaprezentowali nie tyko instruktorzy, ale również młodzi adepci tej niełatwej sztuki. Podczas spotkania zagrało prawie 30 artystów, z czego najmłodszy miał 6 lat a najstarszy 89. Każdemu wykonawcy wręczono nagrody.

 

Zadanie w 75 proc. sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 459

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.