Aktualności

Święto świateł

2016.12.30 14:10 , aktualizacja: 2017.06.03 09:52

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Gości konceru w Muzeum POLIN powitał m.in. marszałek Adam Struzik fot. Witold Szulecki
  • Marszałek Adam Struzik zapala jedną ze świec na chanukowym świeczniku fot. Witold Szulecki
  • Wspólne pozdrowienie żydowskiego rabina i marszałka województwa fot. Witold Szulecki
  • Rytuał zapalanie świec na chanukowym świeczniku fot. Witold Szulecki
  • skrzypek Daniel Ahaviel fot. Witold Szulecki
  • kantor Berel Tzuker fot. Witold Szulecki

Wielokulturowość Mazowsza zaakcentowano podczas Jubileuszowego Koncertu Chanukowego, jaki odbył się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W wydarzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Idea

Stworzenie wspólnej platformy Integrującej Żydów i Polaków, mieszkańców jednego miasta, których łączą zarówno wydarzenia historyczne, jak  i współczesne oraz wspólne doświadczenia było zamierzeniem twórców projektu – Fundacji Chai – Chabad Lubawicz Polska. Koncert był jednym z elementów inicjatywy, prezentującym muzyczny wymiar kultury żydowskiej. Wystąpili skrzypek Daniel Ahaviel oraz kantor Berel Tzuker. Podjęte działania animacyjne mają przypomnieć o dobrych tradycjach wielokulturowego Mazowsza. Projekt pn. „Chanuka 2016 – wspólne świętowanie” dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach Strategii Rozwoju Kultury w województwie mazowieckim na lata 2015–2020 z Programu C.1.2: To także nasze dziedzictwo. Dotacja wyniosła 31 900 zł.

 

Chanuka

Trwa 8 dni i podobnie jak Boże Narodzenie, jest świętem wesołym i rodzinnym. Najważniejszym jego elementem jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukiji. Podczas koncertu jedną ze świec zapalił również marszałek Adam Struzik. Uroczystości związane z obchodami tego święta Fundacja Chai organizuje w Warszawie od kilku lat. Wydarzenie ma charakter otwarty. Każdego roku gromadzi szeroką publiczność i cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

POLIN

Miejsce koncertu to nowoczesna instytucja kultury – muzeum historyczne ukazujące 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Powstało w 2005 r.

 

Liczba wyświetleń: 595

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.