Aktualności

Zdrowie i kultura dofinansowane

2017.01.24 15:25 , aktualizacja: 2017.01.24 15:52

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski fot. Michał Słaby
  • marszałek Adam Struzik i radni PSL fot. Michał Słaby
  • wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska fot. Michał Słaby
  • wicemarszałek Wiesław Raboszuk fot. Michał Słaby
  • członek zarządu Elżbieta Lanc fot. Michał Słaby
  • skarbnik Mazowsza Marek Miesztalski fot. Michał Słaby
  • członek zarządu Rafał Rajkowski fot. Michał Słaby

Ponad 5 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Dziś decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego. Środki będą przeznaczone na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu.

 

– To pierwsze oszczędności, które z początkiem roku możemy przeznaczyć na nasze szpitale i instytucje kultury. To dla nich dodatkowy zastrzyk finansowy, do wykorzystania na najpilniejsze potrzeby i remonty. Liczymy, że w ciągu roku pojawi się kilka, a może nawet kilkanaście tego rodzaju kroplówek finansowych

 

– podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Do mazowieckich szpitali trafi ponad 2,7 mln zł

Wsparcie trafi do 7 placówek znajdujących się w Warszawie, a także Pruszkowie, Zagórzu, Konstancinie-Jeziornie i Płocku. Pozwoli to przeprowadzić liczne modernizacje, a także przygotować dokumentację projektową pod nowe inwestycje. Wszystko z myślą o pacjentach. Chcemy, aby mogli być leczeni nie tylko przez znakomitych specjalistów, ale i w komfortowych warunkach

 

– dodała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Warszawskie placówki wsparte kwotą ponad 1,5 mln zł

Dzięki tym środkom w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym uda się przeprowadzić modernizację technologiczną stacji uzdatniania wody i hydroforni, sieci wodociągowej, instalacji hydrantowej oraz budynku Stacji Uzdatniania Wody. Na to zadanie wygospodarowano z budżetu województwa 920 tys. zł. Z kolei Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie otrzyma ponad 495 tys. zł na wykonanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia modernizacji oddziałów szpitalnych. Do Szpitala Dziecięcego im. dr J. Bogdanowicza w Warszawie trafi 148 tys. zł . Dzięki tym środkom możliwa będzie wymiana poziomów ciepłej i zimnej wody w dwóch budynkach.

 

Ponad 1,1 mln zł dla podwarszawskich szpitali

Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o. w Konstancinie-Jeziornie otrzyma 670 tys. zł na dostosowanie klatek schodowych w budynku głównym do wymagań ochrony pożarowej. Do Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z.o.o. w Zagórzu trafi ponad 357 tys. zł. Środki te będą przeznaczone na wykonanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia rozbudowy i modernizacji budynku przy ul. Koszykowej 79A w Warszawie. Kolejne 138 tys. zł otrzyma Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie na system komunikacji bezprzewodowej pomiędzy personelem w oddziałach szpitalnych oraz wykonanie projektu stałej organizacji ruchu.

Wsparcie (198 tys. zł) trafi także do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku na naprawę mammografu.

 

Środki dla placówek kultury

Ponad 2,3 mln przeznaczone będzie na dotacje m.in. dla Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego
w Radomiu, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Ponad 1 mln zł otrzymają radomskie placówki. Dzięki temu wsparciu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (225 tys. zł) zakupi wyposażenie do magazynów dzieł sztuki oraz system do pomiaru wilgotności i temperatury w magazynach i salach wystawowych. Z kolei Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ponad 850 tys. zł otrzymanej dotacji przeznaczy na dostosowanie budynku do wymogów przeciwpożarowych i zakup komunikatora do monitorowania systemu sygnalizacji pożaru.

– To niezwykle istotna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i naszych zbiorów. Główny budynek muzeum to obiekt historyczny, dawny „zespół popijarski”, w którym obecnie znajduje się 30 tys. eksponatów.  Cieszymy się, że tak szybko udało się znaleźć środki na przeprowadzenie tak ważnych z punktu widzenia kontynuacji naszej działalności prac remontowych

 

– podkreślił dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Adam Zieleziński.

 

1 mln zł otrzyma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” na odrestaurowanie Pałacyku Karolin oraz utworzenie bazy edukacyjnej (etap I – dokumentacja). Muzeum Sportu i Turystyki przeznaczy 200 tys. zł na budowę jednostki pływającej „Szkuta Wiślana”.

 

Wsparcie trafi także do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Placówka otrzyma w sumie ponad 58 tys. zł na zakup obrazu Karola Malankiewicza – Scena Batalistyczna oraz opracowanie dokumentacji projektowej na budowę systemu detekcji pożaru w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 584

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.