Aktualności
O istocie transplantacji
2017.01.27 11:50 , aktualizacja: 2017.01.27 14:55
Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
- Fot. Małgorzata...
Dzięki leczeniu przeszczepianiem narządów i szpiku można uratować czyjeś życie. O kwestiach związanych z donacją i transplantacją dyskutują uczestnicy konferencji poświęconej tej tematyce. Wśród nich m.in. członek zarządu Elżbieta Lanc.
Wymiana doświadczeń
Podczas dwudniowego spotkania (27–28 stycznia) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie spotkali się eksperci, którzy wymienili się doświadczeniami dotyczącymi tematu konferencji pt. „Psychospołeczne aspekty donacji i transplantacji”.
Kierunki medycyny stale się rozwijają, dlatego samorząd podejmuje działania i inicjatywy związane z naszym życiem i zdrowiem. Szczególnie istotne są projekty w kwestii transplantologii. To bardzo ważne, gdyż każdy z nas może być potencjalnym biorcą i dawcą. Zachęcam do promowania idei transplantacji wśród znajomych, rodziny i całego społeczeństwa, bo wiedza i świadomość w tym przypadku ratuje życie
– zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.
Adresatami sympozjum są koordynatorzy transplantacyjni w podmiotach leczniczych w całym kraju. Wydarzenie jest okazją do omówienia wyzwań i problemów, z jakimi na co dzień się spotykają.
Ważne zadania
Niezbędny w procesie pozyskiwania i przeszczepiania narządów jest koordynator transplantacyjny. Przeważnie taką rolę pełni osoba z wykształceniem medycznym (lekarz, pielęgniarka). Do zadań koordynatorów należy organizowanie, nadzorowanie, koordynowanie i dokumentowanie całości złożonej, wielodyscyplinarnej i rozciągniętej w czasie pracy zespołów transplantacyjnych.
Współdziałanie wielu podmiotów
Konferencja jest drugim spotkaniem, które zorganizowano w ramach porozumienia dotyczącego współpracy w kwestii propagowania idei dawstwa i transplantacji narządów od dawców zmarłych i żywych wśród mieszkańców województwa mazowieckiego. W październiku 2016 r. porozumienie podpisali reprezentanci Samorządu Województwa Mazowieckiego, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, Stowarzyszenia Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej oraz Fundacji Centrum Rozwoju Medycyny.
Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, a patronatem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.
Liczba wyświetleń: 600
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.