Aktualności

Wizyta delegacji z Chuzestanu

2017.01.30 13:20 , aktualizacja: 2017.01.30 13:51

Autor: Anna Świerk (KM), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • przy stole rozmawiają przedstawiciele obu stron Fot. Monika Gontarczyk
  • ambasador i gubernator Fot. Monika Gontarczyk
  • zdjęcie pamiątkowe przedstawiceli obu stron Fot. Monika Gontarczyk
  • delegacja irańska Fot. Monika Gontarczyk
  • ambasador Iranu w Polsce i gubernator Chuzestanu Fot. Monika Gontarczyk

Marszałek Adam Struzik spotkał się z delegacją z irańskiej prowincji Chuzestan, na czele której stał gubernator Gholamreza Shariati. Towarzyszyli mu Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce, Ramin Mehmanparast oraz przedstawiciele Wolnej Strefy Ekonomicznej Arvand.

 

Przemysł petrochemiczny

Strony przedstawiły potencjał gospodarczy swoich regionów. Dyskutowano o obszarach ewentualnej przyszłej współpracy. Z uwagi na fakt, że Chuzestan jest głównym producentem ropy naftowej w Iranie, a na terenie Mazowsza znajduje się koncern PKN Orlen, marszałek Adam Struzik zachęcał do nawiązania współpracy w oparciu o przemysł petrochemiczny oraz inwestycje firm wydobywczych i eksploatacyjnych. Wspomniał też o Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym, jako miejscu dla irańskich inwestorów. Goście poinformowali, że najstarsza w kraju rafineria w Abadanie (na terenie Chuzestanu) wymaga renowacji i inwestycji. Marszałek zapewnił ich, że doświadczeniem w tej dziedzinie z chęcią podzielą się mazowieccy specjaliści. Gubernator Chuzestanu zapraszał również do współpracy w Strefie Ekonomicznej Arvand, która uzyskała pozwolenie rządu irańskiego na budowę rafinerii ciężkiej ropy.

 

Rolnictwo

W Chuzestanie, podobnie jak na Mazowszu są bardzo korzystne warunki dla rozwoju rolnictwa i właśnie tu rozmówcy upatrują kolejnej płaszczyzny wspólnych działań. Marszałek podkreślał nasze osiągnięcia –  bycie liderem w produkcji żywności (w tym drobiu i mleka), owoców i warzyw. Strona irańska zainteresowana jest zakupem linii produkcyjnych do przetwórstwa oraz sortowania i pakowania produktów. To potencjalna oferta dla mazowieckich przedsiębiorców. Z uwagi na rozwój rolnictwa nawodnieniowego strona irańska poszukuje również tego typu technologii.

 

Na zakończenie rozmów pojawiła się propozycja zorganizowania misji gospodarczej do Chuzestanu. Będzie ona możliwa po uprzednim przeanalizowaniu wzajemnych potrzeb i możliwości realnej współpracy.

 

Krótko o prowincji

Chuzestan jest jedną z 31 prowincji Iranu. Położona jest w południowo-zachodniej części kraju (od zachodu graniczy z Irakiem, a od południa z wodami Zatoki Perskiej. Zajmuje powierzchnię 64 057 km², zamieszkuje ją około 5 mln osób.

 

Chuzestan jest głównym producentem ropy naftowej w Iranie i jednym z najbogatszych regionów. Pod względem PKB zajmuje 3. miejsce w kraju. Tu znajduje się Arvand Free Trade Zone, jedna z sześciu irańskich Wolnych Stref Ekonomicznych. Obfitość wód oraz żyzne gleby pozwoliły na bardzo prężny rozwój rolnictwa. Produkuje się tu pszenicę, jęczmień, ryż, zioła lecznicze, eukaliptus. Istnieje wiele farm palmowych i cytrusowych. Na terenach górzystych uprawia się oliwki i trzcinę cukrową. Z uwagi na dużą liczbę rzek bardzo dobrze rozwinięte jest też rybołówstwo i przetwórstwo rybne. W regionie świetnie rozwija się przemysł chemiczny, petrochemiczny i stalowy – tu znajdują się liczne rafinerie oraz elektrownie, które zasilają sieć krajową.

 

Chuzestan jest jedną z najstarszych prowincji Iranu, uważaną za kolebkę narodu. Niezwykłe starożytne miejsca jak: Choghazanbil w Susa, Eshkafte' Salman i Kul Farah w Izeh, Khashayar, Hoor Azim, wodospady w Shushtar, zapory Shadorvan I Bande' Mizan przyciągają turystów, a także stwarzają dobre warunki do inwestowania w branżę turystyczną.

Liczba wyświetleń: 568

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.