Aktualności

W trosce o region

2017.02.13 09:20 , aktualizacja: 2017.02.13 10:55

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W Błoniu obradował Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego. Gościem spotkania był marszałek Adam Struzik. Rozmawiano głównie o marginalizacji roli samorządów, pomyśle dwukadencyjności oraz aglomeracji warszawskiej.

 

 – W doktrynie, jaką prezentuje partia PiS nie ma miejsca na samorządność. Celem jest władza sama w sobie i centralizacja państwa

– podkreślił marszałek Adam Struzik podczas dyskusji z lokalnymi włodarzami.

 

Dwukadencyjność

Konwent w przyjętym stanowisku wyraził zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia dla samorządowych organów wykonawczych zasady dwukadencyjności. Zdaniem uczestników spotkania jest to pomysł służący ograniczeniu samorządności. „Chcąc wzmocnić samorząd należy odejść od politycznych dyskusji na rzecz podjęcia realnych działań związanych z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. To samorząd w dużej mierze swoimi inwestycjami i skutecznością w wykorzystaniu środków unijnych buduje rozwój społeczno-gospodarczy kraju” – czytamy w dokumencie.

 

Aglomeracja warszawska

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy przewiduje powstanie nowej jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolii, zmianę statusu Warszawy z miasta na prawach powiatu do gminy miejskiej. Zakłada, że miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem obejmie 33 gminy – Warszawę oraz 32 leżące wokół stolicy: Błonie, Brwinów, Górę Kalwarię, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonnę, Józefów, Karczew, Kobyłkę, Konstancin-Jeziornę, Legionowo, Lesznowolę, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowną, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonkę. Jej efektem byłaby też zmiana okręgów wyborczych do Sejmu i Senatu.

W trakcie dyskusji podkreślono, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy jest „próbą wprowadzenia nowego, nieprzemyślanego podziału administracyjnego, podobnie jak niedawna inicjatywa wydzielenia z województwa mazowieckiego Warszawy”. Zaznaczono też że jest to nieracjonalna i niekorzystna propozycja zmian ustrojowych w Warszawie i jej otoczeniu metropolitalnym,  naruszająca ideę samorządności.

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 497

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.