Aktualności

O walce ze smogiem

2017.03.01 16:00 , aktualizacja: 2017.03.03 09:29

Autor: Grzegorz Skolimowski, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wicemarszałek JAnina Ewa Orzełowska za kierownica elektrycznej taksówki fot. Daniel Pióro
  • Konferencja  „Pomóżmy miastom oddychać” fot. IMP PAN
  • wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podczas wystąpienia w czasie konferencji fot. IMP PAN

W Centrum Badawczym Państwowej Akademii Nauk Konwersji Energii i Źródeł Odnawialnych (CB PAN KEZO) w Jabłonnie obyła się konferencja „Pomóżmy miastom oddychać”. W spotkaniu uczestniczyli naukowcy, przedsiębiorcy branży ekologicznej, a także wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Nowe rozwiązania transportowe

Podstawowym celem programu jest rozwój infrastruktury związanej z wykorzystywaniem pojazdów elektrycznych, a także badania naukowe i edukacja społeczna. Jednym z zaprezentowanych podczas konferencji rozwiązań jest Polski Program Elektryfikacji Motoryzacji (PPEM). Ma on zwiększyć w dużych miastach liczbę samochodów z napędem elektrycznym, co pomoże ograniczyć emisję CO2, a w efekcie – zagrożenie smogiem. W ramach programu PPEM na ulicach Warszawy do końca br. pojawi się ponad 200 takich ekologicznych taksówek. Symboliczne przekazanie kluczy do pierwszych 20 pojazdów zwieńczyło spotkanie.

 

Niska emisja

Pracownicy CB PAN KEZO zwrócili uwagę zebranych osób na problem niskiej emisji, czyli emisji produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery ze źródeł na wysokości nie większej niż 40 m. Zaprezentowali potencjał badawczy ośrodka w Jabłonnie w tej dziedzinie i przedstawili szereg rozwiązań technicznych tego problemu. Oprócz nowinek technologicznych związanych z procesem spalania i otrzymywania biogazu, naukowcy przedstawili także możliwości pozyskiwania energii z odpadów komunalnych na poziomie lokalnym.

 

Liczba wyświetleń: 456

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.