Aktualności

Goście z Senegalu

2017.03.08 15:30 , aktualizacja: 2017.03.09 08:55

Autor: Anna Świerk, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Ambasador Amadou Dabo i radca ambasady Samba Gueye fot. Dorota Ł. Cichocka
  • Spotkanie z gośćmi z Senegalu fot. Dorota Ł. Cichocka
  • Flagi narodowe Polski i Senegalu fot. Dorota Ł. Cichocka
  • Marszałek Adam Struzik i ambasador Amadou Dabo fot. Dorota Ł. Cichocka
  • Uczestnicy spotkania fot. Dorota Ł. Cichocka
  • Strona senegalska rozmów fot. Dorota Ł. Cichocka
  • Strona polska rozmów fot. Dorota Ł. Cichocka

Marszałek Adam Struzik spotkał się z Ambasadorem Republiki Senegalu w Polsce Amadou Dabo, któremu towarzyszył radca ambasady Samba Gueye.

 

Wrota do Afryki Zachodniej

Spotkanie związane było z oficjalną wizytą w Polsce w październiku ubiegłego roku prezydenta Senegalu, podczas której podpisanych zostało kilka porozumień o współpracy między Polską i Senegalem m.in. w obszarze gospodarki, edukacji, rolnictwa i turystyki. Ambasador Amadou Dabo zauważył, że partnerstwo również na szczeblu regionalnym przyniesie obopólne korzyści, dlatego prosił władze Mazowsza o wsparcie w realizacji zapisów zawartych porozumień. Wspomniał o planie pn. „Wschodzący Senegal”, którego celem jest doprowadzenie do znaczącego rozwoju kraju w ciągu najbliższych 25 lat. Plan zakłada rozwijanie m in. edukacji, ochrony zdrowia, infrastruktury drogowej i transportu, rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, turystyki, budownictwa oraz działań związanych z odsalaniem wody. Ambasador podkreślił, że do realizacji tego planu potrzebni są również partnerzy zagraniczni. Jeżeli chodzi o współpracę z Mazowszem, za szczególnie obiecujący obszar kooperacji uważa edukację (w tym edukację w dziedzinie przetwórstwa ropy i gazu w związku z odkrytymi niedawno złożami tych surowców w Senegalu), a także  ochronę środowiska, transport publiczny czy przetwórstwo rolno-spożywcze.

 

Ambasador Amadou Dabo wskazał na zalety inwestowania w Senegalu, w tym na stabilność polityczną kraju i gwarancje dla inwestorów. Nazwał Dakar – stolicę Senegalu, a jednocześnie duży port morski na zachodnim wybrzeżu Afryki – wrotami nie tylko do Senegalu, ale również do pozostałych krajów afrykańskich.

 

Mazowsze otwarte na współpracę

Marszałek Adam Struzik wskazał na możliwość bilateralnych kontaktów między uczelniami w zakresie kształcenia studentów. Opowiedział gościom o płockim oddziale Politechniki Warszawskiej, który oferuje naukę na kierunkach związanych z przemysłem petrochemicznym. Mówił także o przetwórstwie rolno-spożywczym, wskazując na mazowieckie firmy wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Rozmawiano też o współpracy dotyczącej energii odnawialnej, uzdatniania wody i gospodarki odpadami, a także  turystyki. Marszałek Adam Struzik zaprosił przedstawicieli ambasady Senegalu do udziału w targach turystycznych World Travel Show 2017, organizowanych w październiku br. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Ptak w Nadarzynie koło Warszawy. Wspomniał też o możliwości zorganizowania misji mazowieckich przedsiębiorców do Senegalu, po uprzednim doprecyzowaniu konkretnych oczekiwań i potrzeb senegalskich partnerów.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 697

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.