Aktualności

Lepsza jakość leczenia dzieci z chorobami układu oddechowego

2017.03.13 11:40 , aktualizacja: 2017.03.13 15:14

Autor: oprac. Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • retrospekcja budowy fot. MCLCHPiG w Otwocku
  • wizualizacja nowego obiektu, w którym będa hospitalizowane dzieci z chorobami układu oddechowego fot. MCLCHPiG w Otwocku
  • marszałek Adam Struzik trzyma w ręku pracę wykonaną przez dzieci leczące się w placówce fot. Emil Sawicki
  • przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, w tle plac budowy fot. MCLCHPiG w Otwocku
  • marszałek Adam Struzik przekazuje dyrektorowi naczelnemu centrum Antoniemu Błachnio list okolicznościowy fot. Emil Sawicki
  • wiecha w rękach budowlańców fot. Emil Sawicki
  • wiecha na dachu budynku, zgodnie z budowlaną tradycją fot. Emil Sawicki
  • w uroczystości udział wzięli m.in. przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, marszałek Adam Struzik oraz radni województwa mazowieckiego fot. Emil Sawicki
  • marszałek Adam Struzik wchodzi na plac budowy fot. Emil Sawicki
  • marszałek Adam Struzik orad dyrektor otwockiego centrum leczenia chorób płuc na placu budowy fot. Emil Sawicki
  • marszałek Adam Struzik wchodzi na plac budowy fot. Emil Sawicki
  • budynek obecnie jest w stanie surowym fot. Emil Sawicki
  • wspólne zdjęcie uczestników spotkania przed nowo powstalym budynkiem centrum fot. Emil Sawicki
  • wizualizacja nowo powstajacego budynku fot. MCLCHPiG w Otwocku

Zakończył się ważny etap budowy Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy dla Dzieci w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy – powstał dwukondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 2,5 tys. m2. Gospodarską wizytę na placu budowy złożyli m.in. przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski i marszałek Adam Struzik.

 

– Z satysfakcją obserwuję, jak ośrodek się zmienia, modernizuje i rozbudowuje, stale podnosi standardy i jakość oferowanych usług medycznych. Stanowi wspaniałą wizytówkę służby zdrowia na Mazowszu. Dzisiejsza uroczystość jest znakomitym dowodem prężnego rozwoju centrum

– zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

Zgodnie z tradycją budowlaną uroczyście zawiesił wiechę na konstrukcji budynku oraz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w proces budowy. Życzył też dalszego terminowego, sprawnego i bezpiecznego przebiegu prac oraz szczęśliwego ich zakończenia.

 

Nowy obiekt

Obecnie jest w stanie surowym. Docelowo będą się w nim mieścić m.in. poradnie, pracownie diagnostyczne (m.in. radiologiczna z nowoczesnym w pełni cyfrowym aparatem rentgenowskim, ultrasonograficzna, diagnostyki oddechowej, rehabilitacji), sale chorych,  wydzielona część dla szkoły oraz apteka szpitalna. Na piętrze usytuowany będzie oddział łóżkowy – znajdzie się tu 15 sal dwuosobowych z własnymi węzłami sanitarnymi, w tym 3 pozwalające na izolowanie chorych zakaźnie. W specjalnie wydzielonym odcinku oddziału na dużej świetlicy będą się odbywały zajęcia szkolne i rehabilitacyjne. Dla rodziców dzieci długo hospitalizowanych zaplanowano miejsca na salach chorych. Zadbano także o infrastrukturę techniczną i socjalną. Na zewnątrz powstaną parkingi i chodniki oraz teren rekreacyjny dla najmłodszych pacjentów. Obiekt będzie objęty monitoringiem. Wartość inwestycji to ponad 11 mln zł. Środki na realizację pochodzą z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pierwsi pacjenci będą przyjęci jeszcze w tym roku.

 

Otwockie centrum

To jedna z największych i najstarszych placówek w Polsce zajmujących się leczeniem gruźlicy i chorób płuc. Niepowtarzalny mikroklimat, obiekty szpitalne typu pawilonowego leżące pośród sosnowych lasów, bogata baza diagnostyczno-terapeutyczna i wysokie kwalifikacje personelu ugruntowały pozycję Otwocka jako ośrodka dla cierpiących na choroby układu oddechowego. Leczy się tu rocznie około 8 tys. pacjentów.

Obecnie w skład centrum wchodzi 10 oddziałów szpitalnych, liczących 438 łóżek (w tym 25 hospicyjnych) oraz poradnie chorób płuc dla dorosłych, chirurgii klatki piersiowej, rehabilitacyjne. Istniejący przy ośrodku Zespół Szkół Ogólnokształcących pozwala młodym pacjentom kontynuować naukę w czasie pobytu w szpitalu.

Posiadane akredytacje w obszarze szkolenia podyplomowego w dziedzinach chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej oraz chorób wewnętrznych dają gwarancje wysokiego poziomu merytorycznego kadry lekarskiej i pielęgniarskiej.

 

Liczba wyświetleń: 686

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.