Aktualności

Zanim wytniesz – wczytaj się w przepisy!

2017.03.13 12:05 , aktualizacja: 2017.03.13 14:51
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
UWAGA! Tzw. ustawa Szyszki nie oznacza możłiwości wycinki drzew na wszystkich prywatnych działkach! PAMIĘTAJ! Wycinka jest ograniczona w okresie lęgowym ptaków (1 marca–15 października). Jeśli masz działkę na obszarze chrnonionym na pewno NIE MOŻESZ usuwać drzew, na których bądź przy których znajdują się nory, legowiska, gniazda, miejsca rozrodu czy inne schronienia dziko żyjących zwierząt a także drzew i krzewów stanowiących zadrzewienia przydrożne, śródpolne i nadwodne. infografika

1 stycznia br. weszła w życie ustawa liberalizująca przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów. W całym kraju mamy do czynienia z niekontrolowaną wycinką zieleni. Coraz częściej pojawiają się sygnały, że drzewa karczowane są na tzw. obszarach chronionych. Samorząd Województwa Mazowieckiego apeluje o rozwagę i zapoznanie się ze wszystkimi przepisami dotyczącymi wycinki.

 

– Ostatnio otrzymujemy coraz więcej sygnałów związanych ze ścinaniem drzew na obszarach chronionego krajobrazu. Napływają one zarówno od pracowników urzędów gmin i miast, jak i mieszkańców Mazowsza, którzy są zaniepokojeni masową wycinką drzew –

podkreśla Tomasz Krasowski, dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa.

 

Inne przepisy

Należy pamiętać, że tzw. ustawa Szyszki nie daje pełnej swobody na usuwanie drzew na wszystkich prywatnych działkach. Przede wszystkim – są znaczne ograniczenia w wycinaniu drzew objętych dodatkową ochroną – m.in. drzew w parkach krajobrazowych oraz na obszarach chronionego krajobrazu, a działki prywatne, często znajdują się na takich terenach. Specjalną ochroną objęte są również pomniki przyrody oraz zieleń objęta ochroną konserwatorską, o czym mówi ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ponadto wycinka jest ograniczona w okresie lęgowym ptaków (1 marca–15 października) oraz na terenach będących obszarami rozrodu, wychowu młodych, żerowania czy odpoczynku gatunków chronionych. Należy pamiętać, że właściwie wszystkie gatunki ptaków są w Polsce objęte ochroną prawną.

 

Każdy, kto ma działkę w parku krajobrazowym bądź na obszarze chronionego krajobrazu, musi wiedzieć, że nie wolno mu usuwać drzew, na których bądź przy których znajdują się nory, legowiska, gniazda, miejsca rozrodu czy inne schronienia dziko żyjących zwierząt. Bezwzględnie dotyczy to drzew i krzewów stanowiących zadrzewienia przydrożne, śródpolne i nadwodne.

 

Nawet na terenach niebędących obszarami chronionymi, podczas wycinki drzew i krzewów, nie można niszczyć ostoi lub zwyczajnych miejsc przebywania gatunków chronionych (wszystkich płazów i gadów oraz większości gatunków ptaków).

 

Jak sprawdzić czy działka leży w obszarze chronionego krajobrazu?

Na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajduje się  specjalna mapa, na której każdy mieszkaniec może w prosty sposób to zweryfikować.

Liczba wyświetleń: 1126

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.