Aktualności
Sprzeciw wobec niszczenia polskiej samorządności
2017.03.24 14:20 , aktualizacja: 2017.06.03 09:26
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
Debata „Samorząd terytorialny podstawą ustroju demokratycznego państwa” zdominowała obrady XXXIV Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Gościem specjalnym był prof. Jerzy Buzek. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Samorządowcy nie zgadzają się na wprowadzane i zapowiadane przez rząd zmiany, szczególnie o charakterze ustrojowym, dlatego postanowili działać wspólnie i solidarnie. Domagają się, aby rządzący i stanowiący prawo przestrzegali i szanowali konstytucyjne zasady ustroju państwa. Uczestnicy spotkania otrzymali Kartę Samorządności, przyjętą i podpisaną 16 marca br. podczas Forum Samorządowego w Warszawie. „(…) Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa. (…) Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy (…)” – czytamy w dokumencie.
Na rzecz rozwoju
Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej powołano w 2012 r. Jest dobrowolnym stowarzyszeniem wszystkich polskich województw samorządowych. Jego misją jest rozwój demokracji na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz ochrona i rozwój samorządności w Polsce. Inicjuje i opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących samorządu terytorialnego, a także podejmuje inicjatywy wpływające na rozwój społeczno-gospodarczy województw. ZWRP ma swoich przedstawicieli m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitecie Regionów UE i Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Jest ważnym partnerem w debatach na szczeblu europejskim. Działa także na płaszczyźnie międzynarodowej.
Liczba wyświetleń: 313
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.