Aktualności

Inwestycje w zdrowie i kulturę

2017.03.28 15:30 , aktualizacja: 2017.06.03 09:23

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska fot. Michał Słaby
wicemarszałek Wiesław Raboszuk fot. Michał Słaby
członek zarządu Elżbieta Lanc fot. Michał Słaby
członek zarządu Rafał Rajkowski fot. Michał Słaby
radni województwa mazowieckiego fot. Michał Słaby

Do mazowieckich szpitali i instytucji kultury trafi 14 mln zł z budżetu województwa na remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Decyzję o przyznaniu kolejnego już w tym roku wsparcia podjęli radni województwa mazowieckiego.

 

– Drogi, szpitale czy instytucje kultury, to obszary, w których zawsze jest coś do zrobienia. Dlatego sukcesywnie w ciągu całego roku staramy się przeznaczać dodatkowe środki na niezbędne inwestycje i zakup specjalistycznego sprzętu.  W tym miesiącu tylko w ramach oszczędności przeznaczymy przeszło 7 mln zł na prace remontowe, a kolejnych ponad 6 mln zł na wkład własny do projektów unijnych realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014–2020

– podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Pomoc dla placówek medycznych

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie otrzyma 3,3 mln zł na dostosowanie oddziałów szpitalnych do obowiązujących wymagań prawnych. Placówka przeprowadzi modernizację oddziałów onkologiczno-hematologicznego z pracownią cytostatyków i jej wyposażeniem, laryngologicznego, obserwacyjno-zakaźnego, chirurgii dziecięcej i dziecięcego, pulmonologicznego, opieki hospicyjno-paliatywnej, zakładu patomorfologii, zakładu bakteriologii oraz szatni pracowniczych. Prace budowlane obejmą malowanie, ułożenie glazury, terakoty, wykładziny podłogowej, wykonanie posadzek, wymianę drzwi i instalacji. Planowany jest także zakup sprzętu medycznego i wyposażenia do pracowni leków cytostatycznych.

Dzięki dodatkowemu wsparciu w wysokości ponad 1,5 mln zł Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na SM w Dąbku przeprowadzi prace modernizacyjne pomieszczeń oraz dachu na budynkach A i B. Dodatkowo w placówce zostanie zainstalowany System Sygnalizacji Pożarowej (SSP).

Ponad 980 tys. zł trafi do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Powstaną pracownie hemodynamiki i elektrofizjologii w Śródmiejskim Centrum Specjalistycznym MSB przy ul. Poznańskiej w Warszawie (I etap – przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej),. Szpital zakupi też sprzęt medyczny.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeznaczy 613 tys. zł na aparatu RTG dla oddziału urologicznego oraz na wymianę transformatorów w Oddziałowej Stacji Transformatorowej SO-2  wraz z adaptacją i modernizacją układów zasilania, sterowania i automatyki.

Do Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie trafi 340 tys. zł na zakup agregatu prądotwórczego.

 

– Środki przekładają się na lepsze warunki leczenia pacjentów – oni są najważniejsi. Nasze szpitale przyjmują pacjentów nie tylko z województwa mazowieckiego. Z ich pomocy często korzystają także mieszkańcy innych regionów. Liczymy, że w ciągu roku jeszcze kilka razy uda nam się wygospodarować dodatkowe fundusze, które będziemy mogli przeznaczyć na podnoszenie standardów i jakości leczenia w mazowieckich szpitalach

– dodała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Dla rozwoju kultury

Mazowieckie instytucje kultury dostaną w sumie ponad 7,6 mln zł, z czego około 950 tys. zł stanowi dofinansowanie inwestycji w ramach środków z oszczędności, a ponad 6,7 mln zł to środki z budżetu województwa na wkład własny do projektów unijnych.

 

  • Wsparcie instytucji kultury dzięki środkom z oszczędności

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego otrzyma 300 tys. zł   na zakup autobusu dla ekipy technicznej odpowiedzialnej za przygotowanie wyjazdowych koncertów zespołu.

Do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu trafi ponad 153 tys. zł. Placówka kupi urządzenie wielofunkcyjne, opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową systemu zabezpieczenia ekspozycji w Ratuszu i na jej podstawie wykona roboty budowlano-montażowe oraz dokumentację projektowo-kosztorysową, niezbędną do budowy zintegrowanego systemu zabezpieczenia ekspozycji na terenie skansenu.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce kupi urządzenia wielofunkcyjne, dzięki otrzymanym 15 tys. zł.

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach przeznaczy blisko 32 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej budowy studni głębinowej na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego.

Muzeum Niepodległości w Warszawie otrzyma ponad 400 tys. zł na adaptację pomieszczeń w X i XI Pawilonie Cytadeli Warszawskiej na potrzeby organizacji stanowisk pracy pracowników muzeum.

47 tys. zł trafi do Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie na współfinansowanie projektu realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Infrastruktura kultury. Teatr planuje zakup nowego wyposażenia do budowy nowoczesnej e-sieci.

 

  • 6,7 mln zł dla instytucji kultury na wkład własny do projektów unijnych – RPO WM 2014–2020, działanie 5.3

– Nowa perspektywa finansowa nabiera coraz szybszego tempa. O dotacje unijne aktywnie ubiegają się także nasze jednostki. Tym razem z budżetu województwa mazowieckiego przeznaczamy ponad 6,7 mln zł na wkład własny do projektów realizowanych przez trzy nasze instytucje kultury

– podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Ponad 3,8 mln zł na wkład własny do projektu unijnego – Rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, otrzyma Muzeum Mazowieckie w Płocku. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 7,2 mln zł.

Kolejny projekt dotyczy poprawy dostępności do oferty kulturalnej poprzez modernizację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Wartość inwestycji to przeszło 4,5 mln zł, z czego ponad 1 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z budżetu Mazowsza na wkład własny.

Muzeum Niepodległości w Warszawie otrzyma dofinansowanie unijne na poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości. Koszt projektu wynosi ponad 4,9 mln zł, z czego ponad 1,8 mln zł to dofinansowanie z budżetu Mazowsza na wkład własny do inwestycji. 

 

Wsparcie dla placówek szkolnych

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu otrzyma 60 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej pod adaptację i przebudowę budynku przy ul. Stare Miasto 10 w Radomiu.

80 tys. zł otrzyma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu na zakup i montaż urządzeń klimatyzacyjnych.

 

Liczba wyświetleń: 520

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.