Aktualności
W interesie samorządów
2017.03.30 10:35 , aktualizacja: 2017.06.03 09:05
Autor: Agnieszka Rawa (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Dyskusja na temat planowanych zmian w ustroju samorządu otworzyła ostatnie posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W obradach uczestniczył marszałek Adam Struzik.
O tym, co ważne
W imieniu strony samorządowej głos zabrali przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego – Związku Województw RP, Unii Metropoli Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich RP.
Marszałek Adam Struzik, wypowiadając się w imieniu Związku Województw RP, jako przykład odbierania kompetencji samorządom województw podał zmiany przepisów odnośnie ośrodków doradztwa rolniczego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Podkreślił, że odebranie samorządowi województwa wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów funduszy wojewódzkich w sposób wyraźny ogranicza dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na ochronę przyrody w województwie.
Marszałek przedstawił też postulat, by wszelkie projekty dotyczące samorządów, w tym poselskie, były omawiane na Komisji Wspólnej. Odniósł się również do pomysłu wprowadzenia dwukadencyjności w organach wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego. Zaznaczył, że sukces reformy samorządowej polega na dobrych i przejrzystych rozwiązaniach, które pozwalają realizować rzeczywiste potrzeby lokalnych społeczności.
Szereg spraw
Członkowie komisji opiniowali projekty ustaw i rozporządzeń wielu ministerstw, m.in. w sprawie gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej, o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów, świadczeń gwarantowanych z obszaru lecznictwa uzdrowiskowego, kontroli ośrodków szkolenia kierowców, a także o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.
Liczba wyświetleń: 407
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.