Aktualności

Choć starsi wiekiem, chcą być aktywni

2017.03.30 11:15 , aktualizacja: 2017.03.30 12:15

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

słowo do seniorów wygłosił marszałek Adam Struzik fot. Michał Słaby
liczni przedstawiciele środowisk seniorów na Mazowszu fot. Michał Słaby
Drugi Sejmik Senioralny zorganizowano w Kinie Praha fot. Michał Słaby
aktywni przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów fot. Michał Słaby

Integracja międzypokoleniowa, edukacja i aktywizacja osób starszych, profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego życia, współpraca środowiska seniorów z samorządami, a także podsumowanie przedsięwzięć zrealizowanych w ubiegłym roku – to główne tematy drugiego Sejmiku Senioralnego.

 

W spotkaniu, organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wzięli udział – przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, marszałek Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc, a także delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów – przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów.

 

 – Takie spotkania stwarzają z jednej strony możliwość zaprezentowania inicjatyw podejmowanych przez seniorów, z drugiej pozwalają na diagnozę i rozmowę o tym, z jakimi problemami się borykają, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują. Ten rok jest też szczególnie ważny, gdyż po raz pierwszy uruchomiliśmy konkursy dedykowane seniorom ze środków samorządu województwa

– podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Jestem aktywny

Co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+). Według prognoz, w perspektywie kolejnych 20 lat, ludzi w starszym wieku będzie przybywało. Odpowiedzią na zmiany demograficzne musi być ukierunkowana polityka społeczna. Osoby starsze, często ze względu na stan zdrowia czy sytuację rodzinną, wymagają kompleksowej opieki i pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów. Część z nich potrzebuje także aktywizacji — miejsc i organizacji, w których mogliby rozwijać swoje zainteresowania, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Seniorzy chętnie korzystają z dedykowanych im zajęć. Jest to czas, który poświęcają np. na naukę obsługi komputera, rękodzielnictwo, warsztaty językowe czy wycieczki krajoznawcze.

 

–  Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a jednocześnie coraz częściej zwracającym uwagę na swoje zdrowie. Przybywa aktywnych seniorów, którzy po zakończeniu pracy zawodowej nadal mają mnóstwo energii i chcą realizować swoje pasje np. poprzez udział w zajęciach oferowanych przez uniwersytety trzeciego wieku, a na Mazowszu mamy ich już ponad 100

 – dodaje członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Seniorzy mieli okazję zaprezentować swoje aktywności, a także zapoznać się z propozycjami nowych kampanii i programów, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi.

 

Informacje dla seniorów z Mazowsza dostępne są na stronie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Liczba wyświetleń: 458

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.