Aktualności

Postawmy na zieloną energię

2017.04.03 09:45 , aktualizacja: 2017.04.03 10:08

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Marszałek ogląda autobusy firmy MAN fot. Emil Sawicki
  • Wnętrze autobusu fot. Emil Sawicki
  • Zwiedzanie fabryki MAN fot. Emil Sawicki
  • Siedziba firmy MAN fot. Emil Sawicki
  • Wizyta w Starachowicach fot. Emil Sawicki

Marszałek Adam Struzik odwiedził fabrykę MAN Truck & Bus Polska w Starachowicach. To wiodący producent samochodów ciężarowych i autobusów. Rozmowy dotyczyły przyszłości transportu publicznego, nowych technologii i rynku pracy.

 

Zielona energia

Najważniejszą omawianą kwestią były rozwiązania pozwalające ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w miastach. Szczególnie to  pochodzące z tzw. źródeł liniowych, związane z ruchem drogowym. Przyszłość wydaje się należeć do autobusów elektrycznych. Marszałek zapoznał się z najnowszymi wdrażanymi technologiami, obejrzał też pojazdy zasilane elektrycznie. Rozmawiano również o odnawialnych źródłach energii. Marszałek podkreślił, że dywersyfikacja źródeł energii w kierunku energii odnawialnej  pozwoli nie tylko ograniczyć emisję szkodliwych substancji  do atmosfery, lecz także zapobiegać zjawiskom lokalnego niedoboru energii, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne województwa. Dalszy rozwój OZE stanowić będzie znaczący potencjał wykorzystania nowoczesnych technologii oraz przyczyni się do tworzenia nowych ,,zielonych” miejsc pracy.

 

Wsparcie z UE

Marszałek Adam Struzik przedstawił dyrekcji fabryki możliwości, jakie w kontekście ograniczania emisji zanieczyszczeń daje RPO WM 2014–2020. Po unijne środki można sięgać w ramach Działania 4.1 Odnawialne źródła energii. Dofinansowania obejmą projekty związane z infrastrukturą do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych oraz sieciami dystrybucyjnymi średnich i niskich napięć. Z kolei działanie 4.2 Efektywność energetyczna pozwala aplikować o pieniądze na projekty dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i  wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz tworzenia instalacji wysokosprawnej kogeneracji o jak najmniejszej z możliwych emisji CO2.

 

 

Liczba wyświetleń: 354

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.