Aktualności
Dobra wiadomość dla młodych rodziców
2017.04.06 13:25 , aktualizacja: 2017.04.07 13:12
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
Dzięki adaptacji istniejących już żłobków i klubów malucha, a także dostosowaniu nowo powstałych obiektów, już wkrótce w Warszawie i trzech okolicznych gminach powstanie 955 dodatkowych miejsc dla dzieci do 3 lat.
W ramach ZIT RPO WM 2014–2020 na realizację dziesięciu projektów do beneficjentów trafi ponad 23 mln zł. Umowy podpisali marszałek Adam Struzik, dyrektor WUP Tomasz Sieradz, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz przedstawiciele beneficjentów.
Nowe miejsca powstaną na Pradze-Południu, Żoliborzu, Białołęce, Mokotowie, Woli, Ursusie, Bemowie oraz na terenie gmin: Wiązowna, Grodzisk Mazowiecki i Piastów.
Kto skorzysta?
Utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do trzeciego roku życia ułatwi powrót na rynek pracy ponad pół tysiąca rodzicom, opiekunom prawnym i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi. To oferta dla osób po urlopie rodzicielskim, macierzyńskim i wychowawczym. Dodatkowo w nowych miejscach opieki zatrudnione będą osoby z tzw. grup defaworyzowanych na rynku pracy tj.: osoby po 50 r.ż., długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne i bez kwalifikacji zawodowych.
Jakie udogodnienia?
Nowo powstałe żłobki i kluby charakteryzować się będą wysokim standardem usług i komfortem wyposażenia. Otrzymane wsparcie unijne może być bowiem przeznaczone na rozbudowę i adaptację infrastruktury żłobkowej zarówno jeśli chodzi o budynki, jak i bezpieczne place zabaw i ogrodzenia. Placówki będą także odpowiednio wyposażone w meble, sanitariaty, urządzenia do kuchni czy łazienki. Duży nacisk położony będzie również na działania wspierające rozwój psychoruchowy oraz poznawczy dzieci – beneficjencie kupią zabawki, pomoce edukacyjne, a także przygotują elastyczną, łatwą do modyfikowania przestrzeń dla najmłodszych.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne metropolii warszawskiej
To inicjatywa, która pozwala na wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiając realizowanie przez m.st. Warszawę oraz 39 podwarszawskich gmin wspólnych przedsięwzięć finansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014–2020. Jednym z wielu założeń współpracy metropolitalnej jest zwiększanie dostępności do usług ułatwiających powrót na rynek pracy osobom po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka. Stolica zapewnia blisko 6,5 tys. miejsc dla najmłodszych warszawiaków. To ponad dwa razy więcej niż w 2006 r. Spośród wszystkich 364 placówek znajdujących się na Mazowszu, ponad 55 proc. znajduje się na terenie m.st. Warszawy, jednak zapotrzebowanie na podobne inicjatywy w stolicy nadal jest bardzo duże.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 932
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.